Nálety na Kolín za 2. světové války, židovské transporty, represe v 50. letech i prověrky a vyhazovy z práce po roce 1968. O těchto tématech mluví se žáky z Kolína a blízkého okolí jejich o několik generací starší sousedé. Dětem tak skrz své osobní vzpomínky přibližují některé momenty moderních dějin.
„Žáci se setkají mimo jiné s politickým vězněm 50. let Františkem Teplým, Jindřiškou Žofií Lichter, která ztratila v koncentračním táboře otce a sama zažila totální nasazení, nebo Miroslavem Lapišem, který se účastnil stávek horníků proti sovětské okupaci,” představuje vybrané pamětníky Jitka Šimková z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů v Kolíně realizuje. Teď jsou žákovské týmy na začátku své práce. „Děti se naučily pracovat s dokumentaristickou technikou a brzy vyrazí první z nich i se svými učiteli do terénu,” říká Šimková. Děti povedou s pamětníky rozhovory, natočí je na diktafon či kameru. Budou mít možnost navštívit archivy, ve studiu Českého rozhlasu připravit reportáž a v březnu roku 2018 představí veřejnosti svoji práci na slavnostní prezentaci.
V Kolíně se díky podpoře společnosti TPCA a města Kolína zapojí do projektu Příběhy našich sousedů jedenáct žákovských týmů. Dvanáctým bude skupina z průmyslové školy v Kutné Hoře, podpořená Středočeským krajem. Vedle těchto měst se Příběhy našich sousedů během tohoto školního pololetí konají v dalších osmi městech a městských částech, například v Praze, Brně, Turnově, Příbrami nebo Mnichovu Hradišti.
Všechny pořízené nahrávky se stanou součástí největší veřejnosti přístupné pamětnické sbírky v Evropě www.pametnaroda.cz, kterou spravuje Post Bellum spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Post Bellum také pravidelně vysílá na Českém rozhlase a v České televizi pořady Příběhy 20. století a každoročně uděluje Ceny Paměti národa lidem, kteří měli odvahu postavit se zlu.