- Fotografie 32
- Video 0
- Audio 0
Lodní kapitán, dvě herečky, judista a fotbalista. Ale také dvě pamětnice druhé světové války, svědkyně upálení Jana Palacha a Jugoslávec, který do Čech utekl na začátku války a už tady zůstal. Vzpomínky a silné lidské příběhy pamětníků různých období si ve středu 5. března vyslechlo obecenstvo v Kulturním domě Krakov. Silné příběhy pražských pamětníků posbírali žáci základních škol z Prahy 8, Prahy – Letňan a Dolních Chaber.
Pražskou prezentaci zahájilo vystoupení Žesťového kvintetu Základní umělecké školy Biskupská. Studenti publikum uvedli do dobové atmosféry díky skladbám Voskovce a Wericha, ale během celé prezentace zazněly i modernější tóny známé třeba ze seriálu Přátelé. I díky hudebníkům na sebe jednotlivá vystoupení studentů plynule navazovala a diváci si taky mohli vychutntat ničím nerušené povídání o devíti pamětnických příbězích. O jejich jedinečnosti svědčí i to, že řadu z nich si pro další zpracování vybrali profesionální dokumentaristé Post Bellum.
I v letošním běhu se studentům podařilo najít pamětnice druhé světové války, kterých je mezi námi čím dál méně. Na válečné události, které zažily jako malé děti, zavzpomínaly Arnošta Weberová a Marie Ševčíková. Tatínek Arnošty Weberové byl během války zavřený, v lásce ho neměli ani komunisté. Marie Ševčíková zase prožila divoké osvobozování Dolních Chaber v květnu 1945. Naopak nejmladším pamětníkem byl Petr Lacina. Judista, který se dostal na olympiádu v Atlantě, musel kvůli zranění ukončit sportovní kariéru, ale do historie se zapsal trénováním Lukáše Krpálka. Dalším sportovcem v pamětnickém výběru byl i Jan Švadlenka. Ve své době nejtvrdší hráč fotbalové Slavie sport pověsil na hřebík také kvůli zranění a začal se věnovat umění. Zpívá, píše básně a také vytváří sochy.
Z uměleckého světa pochází i další pamětnice. Děti v letošním ročníku měly možnost vyzpovídat dvě herečky z Divadla pod Palmovkou, Hanu Seidlovou a Ivanu Wojtylovou. Hana Seidlová zavzpomínala, jak v divadle v Mostě prožívali sametovou revoluci. Ivana Wojtylová zase žákům prozradila, že byla příbuzná s papežem Janem Pavlem II. Její tatínek byl papežův bratranec. Pamětníci byli zajímaví i jinými profesemi, než těmi z umělecké branže. Jeden tým mluvil s lodním kapitánem Františkem Fleischmannem, který svůj život zasvětil práci pro Labsko-Oderskou plavbu. Díky svému povolání tak mohl během socialismu nesčetněkrát vyplout na západ. O silné vzpomínky na svou práci se podělila i Jindřiška Pejcharová, která na konci šedesátých let pracovala v Domě potravin na Václavském náměstí. V létě 1968 jim kancelář rozstřílela sovětská vojska, o půl roku později zase z oken viděla hořet Jana Palacha. Mezi zpovídanými sousedy na Praze 8 se objevil i Vladimír Tepavčević. Ten se sice narodil v bývalé Jugoslávii, v Československu ale strávil pár dětských let, když tu jeho otec pracoval. Do Prahy pak utekl jako dospělý student vysoké školy, když v Jugoslávii vypukla válka. Tentokrát se do své rodné země ale už nevrátil.
Prezentace, která udělala tečku za celým projektem, se zúčastnila většina zapojených pamětníků. Chyběly pouze herečky z Divadla pod Palmovkou, které se v té době připravovaly na premiéru nové hry.
Slavnostního podvečera se účastnila odborná porota ve složení historik Michal Šmíd, novinářka Aneta Černá a pedagožka Barbora Tocháčková. Porota posoudila zpracovaná díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytla jim zpětnou vazbu.
Na prezentaci se sešli zapojení žáci, učitelé, ředitelé škol, pamětníci, zástupci MČ Prahy 8, MČ Prahy – Letňany a Prahy Dolních Chaber. Také zástupci Post Bellum a hosté z řad veřejnosti. Slavnostním podvečerem všechny provedl moderátor Vojtěch Koval. Bylo nám ctí, že se prezentace zúčastnila také radní pro kulturu, sport, mládež a volný čas MČ Prahy 8 Jana Solomonová a starostka Dolních Chaber Kateřina Šilhová Šafránková, které na prezentaci krátce promluvily. K hostům promluvila také vedoucí vzdělávání Post Bellum Dominika Kopčíková. Všichni účastníci dostali hodnotné dárky od partnerů projektu OC Krakov a Audiotéky. O catering se postaralo Antonínovo pekařství a pekařství Zrno Zrnko.
Fotografie































