- Fotografie 28
- Video 10
- Audio 0
Týmy na Berounsku představily životní příběhy deseti místních pamětníků
Ve čtvrtek 18. dubna se v aule radotínské základní školy odehrála strhující podívaná. Deset týmů ze sedmi škol na Berounsku předvedlo fascinující životní příběhy místních pamětníků v rámci závěrečné prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
Večer moderovala Michaela Kuptíková, která v úvodu přivítala hosty a představila program. Pozvala na pódium zástupkyni Post Bellum Štěpánku Proučilovou a starosty z Berouna, Černošic, Prahy-Radotína, Prahy-Velké Chuchle a Prahy-Zbraslavi.
Následovala nejočekávanější část programu – prezentace týmů. První blok prezentací zahájila Jungmannova ZŠ Beroun příběhem Jaroslava Frolíka, čestného občana města Beroun, který byl jednou z hlavních osobností berounské pobočky Občanského fóra v listopadu 1989. Následoval tým ze ZŠ V Zahradách Beroun. Svým dramatickým teaserem na animovanou reportáž o životě Heleny Bartoňové rozesmál celé publikum. Následoval příběh skauta a dobrodruha pana Romana Havránka v podání jednoho z týmů zbraslavské ZŠ Vladislava Vančury, dále příběh dlouholeté učitelky Jarmily Slavíčkové, kterou představil tým ze ZŠ Černošice, a nakonec druhý zbraslavský tým představil akademického malíře Petra Aloise Hampla prostřednictvím videa, ve kterém za melodie písně Miluji a maluji od Václava Neckáře ukázali pamětníkovu nejzajímavější uměleckou tvorbu.
Po krátkém hudebním vystoupení následoval druhý blok prezentací. Domácí tým ze ZŠ Praha-Radotín představil příběh paní Drahuše Stříhavkové, jejíž rodiče přišli během kolektivizace o rodinný statek. Následovaly prezentace bohaté na divadelní doprovod. Třetí zbraslavský tým prostřednictvím hraného rozhovoru odhalil pozadí vzniku skautské přezdívky architekta a skauta Karla Paška, žáci ze ZŠ Řevnice si společně na pódiu zahráli tenis a u toho publiku ukázali, jak se jejich pamětnice, Vlasta Šupáčková dostala k tenisu jako ke svému nejoblíbenějšímu koníčku. Předposledním představeným pamětníkem byl pan Jan Bělka, bývalý vedoucí katedry tělesné výchovy na Vysoké vojenské technické škole v Liptovském Mikuláši. O zaznamenání jeho životního příběhu se postaral tým ze základní školy Charlotty Masarykové v Praze – Velké Chuchli. Představení pamětníků uzavřela poslední skupina ze ZŠ Vladislava Vančury na Zbraslavi příběhem tanečnice a jaderné vědkyně Máří Magdalény Dufkové. Dívky během vystoupení i zatančily!
Ačkoliv byl projekt nesoutěžní, týmy nepřišly o zpětnou vazbu. V odborné porotě opět zasedly zkušené porotkyně Jana Marečková z Muzea Českého krasu a Pavlína Krupová z Gymnázia Oty Pavla. Novinářskou pozici v porotě doplnila vedoucí ranního zpravodajského pořadu ČT Studio 6 Jana Záhorková.
Ve zbylé části večera zaznělo poděkování pedagogům, kteří své týmy po celou dobu projektu podporovali. Ani žáci neodcházeli s prázdnou – v úplném závěru se všichni sešli na pódiu a obdrželi dárky od sponzorů projektu.
Nakonec paní moderátorka poděkovala všem za účast a pozvala účastníky na raut, na který přispěl občerstvením sponzor projektu Antonínovo pekařství.
Během večera zazněla hudební vystoupení kytaristek ze ZUŠ Klementa Slavického v Radotíně Barbory Ouřadové a Lilien Hochelové.
Všechny příběhy najdete na https://www.pribehynasichsousedu.cz/berounsko/berounsko-2023-2024/.
Projekt by se na Berounsku nemohl uskutečnit bez finanční podpory města Beroun, základní školy Řevnice, města Černošice, městské části Praha – Velká Chuchle, městské části Praha 16 – Radotín, městské části Praha-Zbraslav a základní školy Vladislava Vančury Praha-Zbraslav. Za dárky pro zapojené žáky a učitele děkujeme sponzorům Kytky od Pepy, LUNA Expres Radotín, Sportovní centrum EDEN Beroun, Místní knihovna Zbraslav, Kino Radotín, Alpine Store Zbraslav, Nakladatelství Host a Sonnentor.
O krásné fotografické zachycení celého večera se postaral Adam Kořínek.
Děkujeme všem, kteří se na celém projektu podíleli.