- Fotografie 18
- Video 5
- Audio 0
Ve čtvrtek 16. června 2022 se Křišťálový sál v Brně na Staré radnici stal již potřetí dějištěm závěrečné prezentace příběhů pěti pamětníků důležitých událostí 20. století z okolí Brna.
Tento ročník byl jen mírně ovlivněn protiepidemickými opatřeními, a tak mohlo všech dvacet dva dětí, které se letos do projektu zapojily, ukázat před zaplněným sálem výsledky své několikaměsíční práce – reportáže a tříminutové prezentace, kde měly možnost pamětníka ještě blíže představit.
Jako první vystoupili žáci ze základní školy Vyškov, Morávkova s příběhem pedagožky Ireny Bláhové, která byla za své demokratické myšlenky v době komunismu vyhozena ze školství. Rozhlasovou reportáž doplnili kreativní tvorbou vlastního dobového „reklamního panáka“. Následovala video reportáž o horníkovi Bohuslavu Illovi, kterou vtipně zpracovali žáci ze základní školy Velké Opatovice. Své vystoupení pojaly originálně dívky z Bílovic nad Svitavou, které vytvořily vlastní „paměťonoviny“, také diváky seznámily s dalšími zajímavostmi ze života pamětnice Ludmily Pechové, především příběhem o rodinné trafice. Žáci ze základní školy Šlapanice obohatili svou audioreportáž vyprávěním o aktivním životě paní Evy Hotové, jejíž myšlenky se pro ně staly inspirací. Studenti ze střední školy TEGA v Blansku představili příběh Bohuslava Illeho, malíře, trampa a kreslíře vtipů. Svou video reportáž pojali nápaditě, na téměř profesionální úrovni.
Tento ročník Příběhů našich sousedů byl soutěžní. Odborná porota ve složení Miroslav Nedorostek (historik), Daniel Tintěra (učitel) a Josef Špidla (novinář) tak řešila dilema, které zpracování příběhu bylo nejlepší. Nakonec udělila vítězství preciznímu zpracování týmu dívek ze ZŠ Morávkova, Vyškov pod vedením paní učitelky Petry Polákové. Všem zúčastněným studentům porota na závěr předala užitečnou zpětnou vazbu. Kromě cenných rad si studenti odnesli i věcné dary od Hvězdárny a planetária Brno, Jumpparku, MegaBooks, Racia, SportBalkán, TronLaser arény a města Vyškov. Výborné občerstvení bylo z cukrárny Janský (Vyškov) a Chlebíček by KOLBABA (Brno).
Děti publiku, ve kterém nechyběla ani starostka obce Velké Opatovice a starosta Bílovic nad Svitavou, svými reportážemi a reprezentativními vystoupeními ukázaly, že tato doba si už vytvořila novou přemýšlející a hrdou generaci. Odměnou jim tak byl potlesk a slova chvály a dojetí od pamětníků, poroty i dalších diváků.
Příběhy zpracované mladými dokumentaristy z okolí Brna budou uchovány v online archivu Pamět národa, který vytváří a spravuje organizace Post Bellum. Reportáže i všechny ostatní výstupy žákovských týmů si můžete prohlédnout na webu Příběhy našich sousedů ZDE.