- Fotografie 27
- Video 7
- Audio 0
Skoro devadesátka diváků sledovala ve středu 20. dubna slavnostní ukončení projektu Příběhy našich sousedů Brno XI.
Projekt v Brně organizovala již po několikáté organizace Post Bellum a to hlavně díky podpoře Magistrátu města Brna a Jihomoravského kraje. Prezentace žákovských týmů hostil Institut Paměti národa Jižní Morava. Slavnostní večer, na kterém žáci představili příběhy pamětníků, proběhl v Křišťálovém sále Staré radnice.
Žáci 6 brněnských základních škol během večera představili výsledky své půlroční práce, ve které zdokumentovali životní příběhy pamětníků nejen z Brna a jeho okolí. Jedna pamětnice pochází z Laškova a z Uničova do Bystrce za žákyněmi přijel povyprávět svůj příběh dědeček jedné z nich. Do projektu se zapojila ZŠ Vejrostova, ZŠ Jasanová, Masarykova ZŠ Kamenačky, ZŠ Jihomoravské nám., ZŠ Bednářova a Tyršova ZŠ Kuldova. Mezi pamětníky, jejichž vyprávění děti zpracovávaly, je velice pozoruhodný mix osudů i příběhů.
Žáci zpovídali Bořivoje Hytycha, který jako malý kluk zažil vyhánění Němců na konci války a po roce 1948 jeho rodinu poznamenalo to, že otec byl označen za kulaka. O válce a hrdinství svého příbuzného, jednoho z československých letců RAF, dětem vyprávěla Marie Dočkalová. Rok 1968 byl zlomový pro příběh Jiřího Pleského. Po okupaci Československa za velmi dramatických okolností emigroval. Okupace Československa znamenala ránu i pro Miloše Sysla, kterému následná normalizace vzala skauting. Jindra Eliáš vzpomínal nejen na své začátky jako DJ, ale vyprávěl i o tom, jak v srpnu 1969 za účast na demonstraci skončil ve vězení. Zdeněk Havlíček se ve svém vyprávění dostal až do 90. let, kdy jako dobrovolník pomáhal stavět školu ve válkou zničeném Kosovu. Pamětnice Oxana se podělila například se svými zážitky ze studií na vysoké škole. Prožila je za svobodnější gorbačovské éry, a tak mohla například číst díla nebo poslouchat hudbu dříve zakázaných autorů. Výsledky práce všech týmů si můžete prohlédnout zde.
Projektu se zúčastnilo celkem 31 žáků, kteří soutěžili v sedmi týmech. Odborná porota hodnotila ve složení Zuzana Šalamounová (pedagožka), Dominika Langová (novinářka a marketing specialist) a Ondřej Varaďa (historik). Po nesnadném rozhodování vybrala 3 vítěze, o pořadí týmů hrály jednotlivé body. Jako nejlepší výstup porota vyhodnotila práci žáků ze Základní školy Jasanová. Na druhém a třetím místě se umístily týmy ze Základní školy Vejrostova a Základní školy Jihomoravské nám. 2. Vítězi jsou ale všichni zúčastnění žáci, kteří dokázali, že umí spolupracovat, velmi kvalitně zpracovat vyprávění pamětníků a nebojí se inovativních přístupů. Všechny týmy si jako poděkování za svoji práci odnesly věcné ceny. „Rádi bychom poděkovali pedagogům a žákům, že se do projektu pustili s velkou chutí, a i přes veškeré nástrahy, které tento školní rok přinesl, všichni své reportáže skvěle zvládli. Děkujeme také našim partnerům Studiu Scala a Českému rozhlasu Brno, díky kterým realizujeme pro týmy odborné workshopy. V neposlední řadě děkujeme i našim sponzorům, kteří věnovali věcné dary pro účastníky projektu. Jmenovitě nakladatelství Host Brno, VZP, TIC Brno, Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! Science centrum, Sport Balkán, STAREZ –SPORT a.s., JumpPark Brno a Božský kopeček,‘‘ uzavírá koordinátorka projektu Michaela Mrázková.