- Fotografie 24
- Video 0
- Audio 0
Ve čtvrtek 23. února se v sále Českého rozhlasu v Českých Budějovicích setkali pamětníci, rodiny zapojených žáků, žákovské týmy, jejich pedagogové a spolužáci, i zájemci o zajímavé pamětnické příběhy z řad veřejnosti.
Dokumentaristický projekt určený 8. a 9. třídám základních škol a nižším ročníkům víceletých gymnázií proběhl v Českých Budějovicích již počtvrté. Tentokrát týmy z budějovických škol představily veřejnosti pět pamětnických vyprávění – pět Příběhů našich sousedů, které zpracovávaly během jednoho pololetí.
Nadšené publikum během podvečerní slavnosti mělo příležitost sledovat, jak mladí dokumentaristé ve věku 13., 14. let zpracovali rozhovory o životě v minulém století. O osobní vzpomínky se s nimi podělili lidé s osudem zajímavým a různými cestami spjatým s jihočeskou metropolí.
Moderátorka Lucie Hochmanová, která provázela celým večerem, tentokrát nevyzvala k proslovům zástupce pořadatelské organizace, ale hned v úvodu přivítala studentky Gymnázia Česká, které si pro diváky připravily prezentaci o společnosti Post Bellum, Paměti národa a Příbězích našich sousedů. Děvčata se podělila o vlastní zkušenosti z minulého roku, kdy zpracovala příběh paní Bohuslavy Maříkové.
Poté se představil první tým aktuálního kola: studentky z Gymnázia J. V. Jirsíka, jež během práce na projektu podporoval pan učitel Václav Kuneš. Děvčata nahrála velmi zajímavý rozhovor s pratetou jedné z členek, paní Annou Krbeček. Setkání s pamětnicí proběhlo online, protože, jak tým uvedl ve vydařené animaci, pamětnice v roce 1969 emigrovala z Československa do Švédska, kde žije dodnes.
Na spolužačky navázal další tým ze stejného gymnázia s příběhem kněze Václava Habarta precizně zpracovaným ve videoreportáži. Studenti a studentky prokázali velkou pečlivost a empatii, s panem Habartem se setkali vícekrát a získali mnoho desítek minut poutavého vyprávění o tom, jaké to bylo, rozhodnout se pro církevní službu v době normalizace.
Parta mladých a nadějných dokumentaristů z 9. třídy ZŠ Nerudova vytvořila rozhlasovou reportáž o životě Jiřího Chvojky. Během projektu jim radu a vedení poskytla pedagožka Helena Bauerová a diváci v sále Českého rozhlasu si mohli poslechnout téměř profesionální nahrávku o životních peripetiích významného českobudějovického numismatika.
Paní učitelka Marie Mušková se postarala o hladký průběh projektu na Gymnáziu Česká, kde si studentky a studenti vybrali jako pamětníka Arnošta Bintera, dědečka jednoho ze členů týmu. V sále Českého rozhlasu se diváci seznámili s nevšedním, pestrým a hlavně sportovním příběhem pamětníka díky pečlivě připravenému videu a prostřednictvím hraných scének.
Lukáš Blecha, mladý klavírní talent (taktéž z Gymnázia Česká) zahrál předělovou znělku Post Bellum a na pódium statečně nastoupila jediná zástupkyně tříčlenného „sokolského“ týmu žákyň ze ZŠ Máj I. Její spolužačky se nemohly dostavit pro nemoc a tak ji v hledišti intenzivně držela palce paní učitelka Eliška Nováková. Adéla Šťastná vystoupení zvládla s grácií, představila půlroční práci na projektu a hlavně povedený výstup – animovaný film, jehož motivem byl opět sport, tentokrát v podání hlavní hrdinky příběhu, sokolky tělem i duší, pamětnice Otilie Týmalové.
Pečlivě připravené výstupy všech týmů pozorně sledovali členové poroty: Vendula Chromá, pedagožka z Waldorfské základní školy, novinář a spisovatel Marek Kerles a Jan Ciglbauer, historik.
Stejně jako předchozí kolo, i tentokrát byly Příběhy našich sousedů nesoutěžním projektem, porota však poskytla týmům velmi důležitou zpětnou vazbu — slovní hodnocení jejich půlroční práce i závěrečného vystoupení. Všechny zapojené děti si odnesly certifikát potvrzující účast v projektu, edukační materiály, vstupenky a drobné dárky z Muzea umění a designu Benešov.
Příběhy zpracované mladými budějovickými dokumentaristy budou uchovány v online archivu Paměť národa, který vytváří a spravuje organizace Post Bellum. Reportáže i všechny ostatní výstupy žákovských týmů si můžete prohlédnout na webu Příběhy našich sousedů zde.