- Fotografie 47
- Video 0
- Audio 0
Skvělá přátelská atmosféra plná pamětnické energie panovala ve středu 19. června 2024 v sále Malé scény v Ústí nad Orlicí, kde se konala závěrečná prezentace dvou jarních běhů projektu Příběhy našich sousedů – Českotřebovského a Ústí nad Orlicí. Není divu, vždyť se návštěvníci seznámili s deseti silnými příběhy.
Sál komorního prostoru určeného pro akce menšího formátu se zaplnil do posledního místa nejen členy týmů a jejich pamětníky, ale i rodinnými příslušníky, zástupci vedení škol a donátory projektu. Jednotlivé týmy představily příběhy deseti lidí odlišných životních zkušeností a zájmů. Přesto lze říci, že řadu z nich prolínal vztah k hudbě. Vystoupení flétnového tria, sestaveného z žákyň a učitele orlickoústecké ZUŠ Jaroslava Kociana bylo proto logickým zpestřením programu. Výběr zejména Tří ženských sborů Bedřicha Smetany, jehož dvousté výročí narození si letos připomínáme, s textem zdejšího rodáka Bedřicha Pešky, akcentoval skutečnost, že rok s datem 2024 je Rokem české hudby.
Žáci zapojených škol při svých prezentacích projevili nejen nápaditost a vtip, ale někteří i herecké či hudební nadání. Vždyť v průběhu odpoledne nechyběly hrané ukázky ze života pamětníků, vtipné skeče či hudební produkce. Prostor však dostali i samotní diváci, kteří vyslyšeli moderátorovu výzvu a společně si zazpívali píseň Prší, prší.
Jarního běhu v Ústí nad Orlicí se zúčastnily čtyři týmy (ZŠ Bratří Čapků, ZŠ Komenského a dva týmy ze ZŠ Třebovská), které pamětnické příběhy zpracovaly formou tří videí (Marie Novotná, Josef Novotný a Josef Šeda) a komiksu (Bohumil Čada). Jako koordinátorka běh vedla Marie Jílková.
Na Českotřebovsku se do jarního běhu zapojilo šest týmů (ZŠ Habrmanova Česká Třebová, ZŠ Nádražní Česká Třebová, ZŠ Ústecká Česká Třebová, ZŠ U Dvora Letohrad, ZŠ M. Choceňského Choceň a ZŠ Sv. Čecha Choceň). Návštěvníkům závěrečné prezentace tyto týmy nabídly tři rozhlasové reportáže (Jaromír Lom, Miroslav Valášek a Antonín Malý), dvě reportáže televizní (Blanka Janoušková a Pavel Vychytil) a jednu animaci (Hana Vavříková). Koordinátorem jmenovaného běhu byl Lukáš Peška, který se při závěrečné prezentaci ujal moderátorského mikrofonu.
Vystoupení a práci žákovských týmů zhodnotila porota, v níž zasedla učitelka ze ZŠ Morašice Veronika Javůrková a historička z choceňského Orlického muzea Petra Zeidlerová. Redaktorka Orlického deníku Karolína Velšová se ze setkání omluvila z rodinných důvodů, ale zpětnou vazbu týmům připravila na základě zhlédnutí výstupů na webu projektu.
Poděkování patří všem pamětníkům, žákům, učitelům a lektorům. Děkujeme také donátorům a sponzorům, kterými jsou města Ústí nad Orlicí a Česká Třebová, MAS Nad Orlicí, Institut Paměti národa Pardubice, mobilní vzdělávací aplikace Glitr, Klub přátel Pardubicka a Český rozhlas Hradec Králové.