- Fotografie 29
- Video 0
- Audio 0
Dne 27.6. byl slavnostní prezentací oficiálně završen jarní běh projektu Příběhy našich sousedů na Českokrumlovsku.
Pamětnická vyprávění na Českokrumlovsku zaznamenali žáci ze ZŠ Velešín, Gymnázia Český Krumlov a ze Střední odborné školy Zdravotnické v Českém Krumlově. Celkem 19 žáků a studentů společně dokázalo zdokumentovat 5 lidských životů a vytvořit s těchto pamětnických vyprávění originální dokumentární díla. Konkrétně vznikly v tomto pololetí 4 animované reportáže a jedna videoreportáž. Tato díla byla týmy představena v jedinečných prezentacích „na prknech“ Městského divadla v Českém Krumlově v horký pondělní podvečer 27.6.
Díky 5 ochotným pamětnicím a pamětníkům byly veřejnosti svěřeny dětské vzpomínky na začátek druhé světové války, vzpomínky dospívající dívky na transporty smrti projíždějící v roce 1945 přes Výheň na Velešínsku, ale také těžkosti a starosti spojené s životem v totalitě, včetně vzácných moudrých poznání, ke kterým člověk dospívá až s věkem.
Nejen tyto reportáže, ale i vystoupení týmů před publikem v tento slavnostní večer hodnotila porota ve složení: historička, pedagožka Milena Hajná, novinář Marek Kerles a historik Mikuláš Zvánovec. Slavnostním večerem provázela Lucie Hochmannová.
Odměny žákům a pedagogům zapojeným do projektu poskytlo Muzeum Vltavínů, Stezka korunami stromů, Knihkupectví Expedice, Ateliér Seidl, Cukrárna Moka a Víno Burian.
Projekt Příběhy našich sousedů byl na Českokrumlovsku realizován díky podpoře Města Velešína a Jihočeského kraje.
O PROJEKTU:
V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
PR a média: Bc.Michaela Szkála. michaela.szkala@postbellum.cz, (+420) 603 841 422
Regionální koordinátor: Ing. Kateřina Bartošová, (+420) 777 965 868