- Fotografie 21
- Video 0
- Audio 0
V pondělí 24. června 2024 se v Rytířském sále na zámku ve Frýdku-Místku sešly týmy z projektu Příběhy našich sousedů, zástupci měst Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí, učitelé a ředitelé ze zapojených škol, a především pamětnice a pamětníci, jejichž příběh byl představen.
Dokumentarista Viktor Grossman nyní v roli moderátora, zahájil celou akci a v úvodu představil hlavní body půlročního projektu, kterým týmy z Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí prošly. Všechny musely objevit pamětníka, natočit jeho vzpomínky a vytvořit výstup, například rozhlasovou nebo videoreportáž, sepsat životopis, zdokumentovat dobové fotografie, ale i sebe při cestě do Rádia Čas, na setkání s pamětníkem atd. Úvodní slovo za Post Bellum přednesla Sabina Máchová, která také nalákala žáky a veřejnost na chystanou expozici v Dolní oblasti Vítkovic.
První tým pod vedením Mgr. Kubečkové ze ZŠ Komenského z Frýdku-Místku představil příběh pamětníka Antonína Kačmaříka formou prezentace a videoreportáže. Diváky zaujal i neformální rozhovor moderátora s týmem, kde se dozvěděli, jak se jim při tvorbě dařilo. Druhým týmem, který představil příběh pamětnice Dagmar Raabové byla děvčata ze ZŠ Petra Bezruče od paní Mgr. Drahotuské. Ta také natočila videoreportáž a měla připravenou powerpointovou prezentaci. Paní Zdeňka Paseková se objevila ve třetí reportáži z Frýdku-Místku, kterou natočil tým ze ZŠ E. Krásnohorské také z Frýdku-Místku. Při nahrávání paní Pasekové byl oporou také její manžel pan Paseka, hrdina minulé prezentace Příběhů našich sousedů, kde figuroval také jako pamětník. Motto z Osvobozeného divadla, které zaznělo v závěru má nadčasový rozměr: _ aby se holky smály a školy se nebály a kluci jakby smet aby byly zadarmo balónky a hračky aby se už nešetřilo na stíhačky a aby až budete velký život ráj byl a ne pes, aby o tři koňské délky svět byl dále než je dnes a v každém městě fůra správných dobrých lidí…
Pamětnice Věra Kubalová v první řadě byla hlavní postavou rozhlasové reportáže a také prezentace ve verších se zvukovými ukázkami, kterou nám přednesl tým ze ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí pod vedením Mgr. Fialové. Zástupci týmu byli také přítomni na slavnostní závěrečné prezentaci v Novém Jičíně v roli porotců, a tak jsme se mohli při rozhovoru s moderátorem dozvědět o jejich cestě projektem až k prezentaci. Paní Kubalová také dostala slovo a popsala příběh své rodiny, která byla kvůli kolektivizaci vystěhována a její tatínek vězněn v Jáchymově, kde bohužel také zemřel.
Tým ze ZŠ na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka z Frýdlantu nad Ostravicí zvedl publiku náladu, když se svou autenticitou jemu vlastní popsal průběh celého projektu. Publikum mohlo vidět koláž-mapu s fotografiemi paní pamětnice Zdeňky Mrkvové, která celý život sbírá fotografie před a po rekonstrukcí důležitých ulic a budov Frýdlantu.
Po poděkování učitelům zazněl také hlas pana primátora z Frýdku-Místku Petra Korče, který projekt ocenil a rád podpořil. Moderátor velmi děkoval městům Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí za možnost projekt uskutečnit. Na další ročník se také těší porotkyně Šárka Zapalačová za pedagogy a Kateřina Janáčková z místního Muzea Beskyd, které děti pochválily a kvitovaly jejich úsilí.
Po skončení slavnostní závěrečné prezentace se ještě týmy fotily i s pamětnicemi a pedagogy v krásných prostorách zámku, docházelo také k neformálním hovorům nad občerstvením a předání zpětné vazby přímo týmům od poroty. Projekt byl nesoutěžní, všem, kterým se podařilo obtížný a časové náročný úkol splnit vyjádřila porota i koordinátorky Barbara Konderlová a Kristýna Koblasová velkou podporu. Všechny také obdržely ceny a certifikáty.