- Fotografie 16
- Video 4
- Audio 0
Pondělí 25. února nebylo letos důležité jen kvůli připomínce komunistického puče v roce 1948 a upálení Jana Zajíce v roce 1969. V tento připomínkový den se letos konala závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Hanáckém království.
Vzpomínky pamětníků na období komunismu, války i prožitého nepráví zprostředkovali hostům žáci základních škol Dub nad Moravou a ZŠ Milady Petřkové ve Velkém Týnci. Na čtvrtou hodinu odpolední se do kina ve Velkém Týnci sešli nejen zapojení žáci a jejich rodiče či příbuzní, ale také samotní pamětníci, jejichž příběhy byly vyprávěny. Nechyběli také starostové obce Velký Týnec a městyse Dub nad Moravou, představitelé Místní akční skupiny Hanácké království či odborná porota, která výkony žáků hodnotila.
Na úvod prezentace jsme mohli vyslechnout povzbudivá slova od zástupců obcí, pana Ivo Čečmana a Petra Hanušky. Poté přítomné pozdravil a o pobočce Paměť národa střední Morava krátce pohovořil ředitel Petr Zavadil. Poté již proběhly samotné prezentace žákovských týmů. Jejich úkolem bylo kromě zpracování příběhu pamětníka pro tyto webové stránky připravit také výstup na závěrečnou prezentaci. Je nutno říct, že se všechny čtyři týmy zapojily s vervou a velkou snahou. Do projektu se v tomto běhu zapojily dvě základní školy, každá srovnatelně se dvěma týmy, a tak jsme mohli zhlédnout postupně představení čtyř pamětnických příběhů – příběh o paní Marii Hrudníkové představil velmi netradiční a interaktivní formou tým ze ZŠ Milady Petřkové ve Velkém Týnci. Jejich postupné odkrývání života paní Hrudníkové rozkrývalo zároveň i tajenku křížovky na pódiu.
Druhý příběh, se kterým jsme se díky žákům seznámili, se dotýkal životních osudů paní Marie Škrlové. Pohnuté okamžiky jejího života ztvárnili žáci ZŠ Dub nad Moravou připraveným divadelním představením, ve kterém nechyběl zpěv a propracované kulisy. Ve třetím příspěvku mladých dokumentaristů jsme si přiblížili nelehký život paní Zdenky Lovečkové skrze vyprávění žáků ZŠ Milady Petřkové ve Velkém Týnci a výtvarného zpracování, do něhož zapojili také své spolužáky a kamarády.
Příběh jediného muže-pamětníka letošního běhu projektu jsme měli možnost blíže pochopit skrze vyprávění čtvrtého zapojeného týmu, tentokráte z Dubu nad Moravou. Osudy pana Jaroslava Tesaříka ztvárnili přítomným žáci pomocí vlastních velkoformátových obrazů – triptychu, odkazujícímu k životu pamětníka. Poutavé vyprávění jen dokreslilo radosti i strasti pamětníkova života.
Po prezentacích se odborná porota ve složení Lucie Hartmannová (média), Vít Lucuk (historik) a Jiří Škarohlíd (pedagog) odebrala k vyhodnocování prezentací a přítomní hosté měli možnost vyslechnout pásmo písní Karla Kryla. Zařazením jeho písní jsme chtěli také vzpomenout 25. výročí od jeho úmrtí. Hudebního ztvárnění se chopila hudebnice večera Terezie Braunerová.
Moderátor večera – Daniel Kunz po skončení písní vyzval porotu, a ta krátce shrnula, co vše na žákovských pracích oceňovala a poděkovala všem zapojeným dokumentaristům. Poté zástupce MAS Pavel Horák vyhlásil první místo, které získali žáci ze ZŠ Milady Petřkové ve Velkém Týnci, kteří se šikovně a zodpovědně chopili zpracování příběhů paní Marie Hrudníkové. Gratuluje! Závěrečné občerstvení a společný čas ve foyer kina pak jen podtrhl příjemnou atmosféru právě prožitého večera. Za ceny pro vítězný tým i všechny zapojené žáky děkujeme společnosti MINDOK, vydavatelství ERGO Brauner, firmě Kaprodrom a MAS Hanácké království. Děkujeme všem zapojeným žákům, pedagogům i těm, kteří se o realizaci projektu zasloužili.