- Fotografie 19
- Video 8
- Audio 0
V podvečer 7. června se v Krajské knihovně Vysočiny sešlo mnoho zvědavých lidí, aby si poslechli příběhy osmi pamětníků, které po dobu šesti měsíců zpracovávali studenti základních a středních škol z Havlíčkobrodska
Osm studentských týmů se svými učiteli i pamětníky dorazilo na závěrečný ceremoniál projektu Příběhy našich sousedů, který se již potřetí konal na Havlíčkobrodsku. Letos byli zapojeni žáci ze ZŠ Slunečnice, ZŠ Konečná, ZŠ Wolkerova, ZŠ V Sadech, Gymnázium Havlíčkův Brod, Obchodní Akademie, Střední zdravotnická škola a Gymnázium Žďár nad Sázavou. Studenti publiku prezentovali příběhy svých pamětníků na pódiu a byli přitom velmi kreativní. Hrálo se, zpívalo se, promítalo se. Celé publikum bylo velmi pohnuté a dojaté, nejedna slza ukápla na připravené kapesníčky.
Svůj příběh byli v projektu ochotni sdílet pamětník Jan Jirásek, jemuž nacisté popravili tatínka a on sám byl v koncentračním táboře Terezín, Bedřich Hanauer, oběť nuceného vystěhování, Jan Betlach, emeritní primář oddělení patologie, František Morávek, kterému zemřel tatínek v bitvě u Dunkerque, František Klement, zakladatel Občasnkého fóra v ZŠ V Sadech, Ladislav Jelínek, chotěbořský rodák, pamětnice Jarmila Omesová, známá jako holčička s panenkou a Hana Formánková, která strávila dětství v blízkosti šedých řádových sester.
Průběhem prezentace prováděla moderátorka Petra Šedo, hudební složku zajistila havlíčkobrodská ZUŠka akordeonovým vystoupením sedmileté Natálky Pražákové a svojí přítomností potěšil starosta města Havlíčkův Brod Zbyněk Stejskal. Zde je na místě velké díky městu Havlíčkův Brod, které projekt financovalo. Nemenší díky patří i kraji Vysočina, jež je také sponzorem projektu a všem dalším regionálním firmám a jednotlivcům, kteří byli ochotní přispět finančním obnosem či darem.
Projekt Příběhy našich sousedů je jedinečný v propojování mladých lidí a pamětníků, kteří mají tu odvahu podělit se o svůj životní osud, často nelehký a spletitý. Studentům umožňuje učit se historii “za chodu” v přímé interakci s životem. A tak to má být. Ceremoniál v Krajské knihovně Vysočiny byl krásnou tečkou za letošním během projektu. Všem zúčastněným děkujeme za krásnou atmosféru a budeme se těšit na příště!