- Fotografie 56
- Video 0
- Audio 0
V těsném závěsu po velikonočních prázdninách se v úterý 11. dubna v Aule Univerzity Hradec Králové uskutečnila slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
Touto prezentací vyvrcholily hned dva běhy tohoto projektu, který spojuje generace těch, co již leccos pamatují, s nastupující mladou generací studentů středních škol a gymnázií a žáků základních škol. O své práci tak po úvodních slovech Michala Bureše a Lukáše Pešky z východočeské pobočky Paměti národa poreferovalo celkem deset týmů z Hradce Králové a obce Skřivany. Konkrétně se jednalo o týmy ze škol: Biskupské Gymnázium, Gymnázium Boženy Němcové, Gymnázium J. K. Tyla, Sion High School, SPŠ, SOŠ a SOU Hradební z Hradce Králové a ZŠ Skřivany. Účastníkům z posledně jmenované školy přišla osobně poděkovat a poblahopřát i starostka obce paní Karolína Hálová.
Celým slavnostním odpolednem provázel stejně jako v loňském roce moderátor a herec Divadla Drak Dominik Linka.
Přestože projekt tentokrát nebyl soutěžní, a nepanovalo tak napětí, kdo obsadí oceňované první tři příčky, nebyly týmy ochuzeny o hodnocení odborné poroty. Ta zasedala ve složení Ivana Vitovská, redaktorka Deníku.cz za obor žurnalistiky, Hana Jarošová pedagožka ZŠ V. Kl. Klicpery z Nového Bydžova a Jan Kohout, ředitel Muzea v Novém Bydžově, a Jiří Štěpán, historik a politik, za oblast historie. Porota byla veskrze přívětivá a shodla se na tom, že úroveň všech odevzdaných výstupů, které měla možnost ještě před prezentací shlédnout, byla velmi vysoká. Velmi podařené až téměř profesionální byly rovněž prezentace přímo v univerzitní aule, které schopnost týmů obhájit svou práci před publikem řádně prověřily.
Týmy se ve své práci s vyprávěním pamětníků zaměřily na nejrůznější etapy československé historie. Od osudů z druhé světové války, přes zážitky z kolektivizace nebo srpnové okupace a následná léta normalizace až po události listopadu 1989. Skladba pamětníků byla letos opravdu pestrá, stejně tak i formy zpracování. Nejčastěji týmy volily rozhlasovou reportáž, ale nechyběla i hraná nebo animovaná videa. Během prezentace pak kromě hudebního vystoupení Moniky Michalů z Hudební katedry PeadF UHK došlo mimo jiné i na krátká divadelní vystoupení, o která se postarali sami účastníci projektu.
Poděkování patří Královéhradeckému kraji, který celý projekt financoval z projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019192.
Věcné ceny a vouchery věnovali účastníkům partneři slavnostní prezentace: nakladatelství Host Brno, nakladatelství Argo, knižní distribuce Kosmas, Galerie moderního umění Hradec Králové a Institut Paměti národa Pardubice. Následný raut byl zajištěn i díky podpoře vegetariánské restaurace Bazalka z Hradce Králové.