- Fotografie 1
- Video 15
- Audio 0
Závěrečnou prezentaci nevzdáme!
Slavnostní závěrečná prezentace letošního běhu Příběhů našich sousedů byla skutečně napínavá až do samého konce. Žáci měli své pamětníky a reportážní výstupy představit už 18. března, ovšem přesně týden před plánovaným termínem, kdy už jsme měli zamluvený prostor konání prezentace v jablonecké sokolovně, objednané občerstvení a moderátor si už pomalu připravoval svou řeč, nám vládou vyhlášený nouzový stav z důvodu pandemie kovidu prezentaci překazil. Nevzdali jsme to a termín přesunuli raději až na podzim, kdy všichni doufali, že se situace uklidní. Po klidném létě a září jsme se chystali se vším všudy na říjnové datum, vláda ovšem opět ze stejného důvodu zakázala akce s velkým počtem účastníků. Žákům jsme chtěli dát šanci se alespoň se svými připravenými a vypilovanými prezentacemi nechat natočit v sokolovně profesionály, ovšem den před natáčením vláda svá nařízení zpřísnila a museli jsme odvolat i tuto možnost. Většina týmů ovšem nepolevila a udělala radost nejen nám, ale hlavně pamětníkům, kdy za doporučených hygienických pravidel a s maximální obezřetností natočili své prezentace svépomocí, ať už ještě poslední den ve škole, než se opět uzavřely, nebo doma, či na dálku jen hlasově, nebo dokonce v lehce zasněžené přírodě. Všech šest týmů z devíti zúčastněných, kteří se takto ještě stihli zaznamenat, ve svých prezentacích krásně předvedlo, že dokáží dobře pracovat s informacemi, které získali z vyprávění pamětníka, jeho archivních materiálů nebo dalších podkladů, a své pamětníky nám představili z trochu jiné perspektivy, než jakou nabízejí jejich reportážní výstupy. Ačkoliv se nám většina prezentací nakonec sešla, hodnotila letos porota pouze výstupy na internetu, aby bylo hodnocení spravedlivé i vůči týmům, které školy už v červnu opustily a nyní studují na jiných školách a neměly tudíž možnost se již sejít. Porota letos zasedla ve složení novinářky a programové dramaturgyně Domu česko-německého porozumění Petry Laurin, učitele a zastupitele města Lučany Zdeňka Zoubka a historika z Ústavu pro studium totalitních režimů a správce portálu Paměť národa Michala Šmída.
Celé slavnostní streamované odpoledne zahájil milým úvodním slovem pan David Mánek, náměstek primátora pro oblast humanitní, a následně Veronika Stehlíková, vedoucí projektu Příběhy našich sousedů, divákům doma u monitorů krátce nastínila, v čem projekt spočívá a co vše si žáci a studenti museli během půlroku osvojit, aby dokázali natočit takřka profesionální reportáže. Pak jsme již přivítali nejprve naše „pilotní“ pamětníky z minulého vůbec prvního běhu projektu, kde jsme v krátké obrazové reportáži představili především krásnou iniciativu pamětníka pana Ivo Raaba, který v červnu v Praze odhalil Kámen zmizelých, tzv. Stolpersteine, své židovské guvernantce Anny Hönigové, kterou zavraždili nacisté v Malém Trostinci, a o které tým ze ZŠ Na Šumavě minulý rok natočil svou videoreportáž. Nezapomněli jsme též zmínit pamětnici Alenu Bartošovou, která v projektu neúnavně pomáhá s hledáním dalších vhodných pamětníků a případně s jinými drobnostmi – slíbili jsme, že při nejbližší příležitosti ji jmenujeme ambasadorkou projektu.
Pak jsme už představili jednotlivé pamětníky tohoto roku ve třech promítacích blocích: vždy ve dvou žákovských prezentacích a zkrácené reportáži u týmů, které se nestačily nahrát. V prvním bloku se nám představily příběhy paní Jarmily Ducháčkové, paní Danuše Dvořákové a jejího otce Vladimíra Skály a pana Zbyňka Šolce. Následovalo pochvalné vyjádření poroty, načež nám žáci ve dvou prezentacích představili pana Hanse Laua a Karla Musila. Závěr druhého bloku zakončil prostřih reportáže o panu Františku Knížkovi a porota opět detailně zhodnotila všechny tři reportáže. Následovaly poslední dvě prezentace o panu Karlu Švábenickém a Jiřím Pošepném a celý blok zakončil prostřih hlubokého příběhu paní Jany Ullmannové. Porota zhodnotila závěrečné příspěvky a po krátkém poděkování učitelům za jejich práci a nadšení do projektu, jsme se po doznění písně Náměšť, kterou dívky s kytarovým a vokálním doprovodem svého spolužáka natočili panu Jiřímu Pošepnému, konečně mohli pustit do vyhlašování prvních tří vítězných míst. Ta se letos oceňovala jak v kategorii audia, tak videa. Třetí místo vyhlásila zástupkyně Post Bellum Veronika Stehlíková a umístili se na něm žáci ze ZŠ Na Šumavě s příběhem Jany Ullmannové, v kategorii videoreportáže pak třetí místo obsadil tým ze ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem pana Hanse Laua. Žáci si jako cenu odnesli deskovou hru Mindok To je otázka!. Druhé místo vyhlásila vedoucí oddělení školství paní Zdeňka Květová, která k dětem také pronesla děkovnou a pochvalnou řeč. Lístky do kina si za tuto pomyslnou druhou příčku odnesl tým Danuše Dvořákové z Gymnázia U Balvanu a tým Zbyňka Šolce z DDM Vikýř. První místa poté vyhlásila zástupkyně České mincovny paní Lenka Klimentová a ani ona neopomněla žáky za jejich povedené reportáže a prezentace pochválit. Hlavní cenu, kterou byly publikace Historie českých mincí, získal tým pana Jiřího Pošepného opět z Gymnázia U Balvanu a tým Karla Musila ze ZŠ Pivovarská, která se letos zapojila vůbec poprvé. Ani zbylé tři týmy ovšem neodešly s prázdnou, pro ně náš milý sponzor Nadace JABLOTRON poskytl batohy a další drobnosti.
Velice příjemné odpoledne pak zakončil děkovným slovem opět pan David Mánek a rozloučili jsme se s příslibem, že na příští slavnostní závěrečné prezentaci se snad již sejdeme naživo.