- Fotografie 44
- Video 10
- Audio 0
Osudy deseti pamětníků představili žáci základních škol v Gotickém sále jihlavské radnice.
Ve středu 15. 3. proběhlo slavnostní zakončení projektu, do kterého se zapojili žáci ze základních škol z Jihlavy a Velkého Beranova. Gotický sál jihlavské radnice byl zcela zaplněn a pro některé příchozí bylo potřeba přinést další židle.
Akci zahájilo klavírní trio ze ZUŠ Jihlava ve složení Štěpánka Petrová – flétna, Zuzana Dubová – violoncello a Jan Molva – klavír, jejichž krásné vystoupení nás přeneslo do slavnostní nálady. Žáky, pamětníky i hosty přivítal náměstek primátora města Jihlavy Ing. Richard Šedivý. Po jeho slovech podpory žákům i projektu dostal prostor vedoucí dokumentaristiky Post Bellum a rodák z Vysočiny Mgr. František Štambera. Poté moderátorka Martina Valenta Davidová předala mikrofon jednotlivým týmům, aby představily své pamětníky.
Do tohoto běhu projektu se zapojilo devět týmu z Jihlavy, konkrétně ze ZŠ Masarykova, ZŠ Nad Plovárnou, ZŠ Otokara Březiny (2 týmy), ZŠ Kollárova, ZŠ Křížová, ZŠ Demlova, ZŠ Havlíčkova a ZŠ Evžena Rošického, a jeden tým ze ZŠ a MŠ Velký Beranov.
Týmy se vystřídaly při představování pamětníků a po skončení svých prezentací měly příležitost jim osobně poděkovat za možnost zpracovat jejich příběhy, jež byly velmi rozmanité. Mezi nejstarší pamětnice patřila Marie Šouláková, která vzpomínala na těžké poměry za 2. sv. války a příchod Rudé armády. Druhou nejstarší byla Marie Křížová, které jako příbuzné parašutisty Kubiše hrozilo velké nebezpečí, naštěstí se jí však podařilo vyváznout. Také Bohuslav Pavelec vzpomínal na konec druhé světové války, jako malý chlapec se potkal nejen s útlakem ze strany Němců, ale i se strachem z postupující Rudé armády. Zdenka Cerhová, Jan Zach a Antonín Holub vyprávěli dětem o nelehkých poměrech za komunistického režimu. Pamětnice z Velkého Beranova Zdeňka Bartušková vzpomínala na svůj život na vesnici během druhé poloviny dvacátého století. Mezi mladší pamětníky patřili Ing. arch. Martin Laštovička, vůdce stávkujících studentů na brněnské fakultě architektury v listopadu 1989 a současný předseda Senátu RNDr. Miloš Vystrčil, kterého se žáci ptali hlavně na osudy jeho rodiny, která v Telči vlastnila továrnu. Až do Uherského Hradiště se vydal jeden tým navštívit dědečka své členky – malíře Jiřího Hudečka, který jim vyprávěl o své trnité cestě k malování.
Sedm týmů vytvořilo z příběhů svých pamětníků rozhlasovou reportáž a tři si jako výstup zvolily videoreportáž. Výstupy hodnotila porota ve složení Karolína Koubová (kulturní manažerka), Helena Štumarová (pedagožka) a Martin Ďásek (historik). Na závěrečné prezentaci převzala roli historičky Marie Bohuňovská. Letošní běh Příběhů našich sousedů byl nesoutěžní, všechny týmy však dostaly od poroty zevrubnou individuální zpětnou vazbu a společnou velkou pochvalu za skvělé splnění všech úkolů.
Velké díky za finanční i osobní podporu patří městu Jihlava a obci Velký Beranov. O občerstvení se postaralo kuchařské studio Gurmandie. Věcnými dárky pro zapojené žáky a pamětníky přispěly nakladatelství Kosmas, Sonnentor, Služby města Jihlavy, časopis Reportér a finanční dar poskytla firma Commity.cz. Mnohokrát děkujeme.