- Fotografie 35
- Video 0
- Audio 0
V pondělí 14. 3. 2022 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Karvinsku.
V pondělí 14.3.2022 se v bohumínském kině sešlo devět žákovských týmů z Karvinska, aby zakončili závěrečnou prezentací historicky první ročník projektu Příběhy našich sousedů na Karvinsku. Účastnily se dvě základní školy z Bohumína, čtyři z Karviné a tři z Českého Těšína.
Projekt běžel přes občasné karantény během podzimu a zimy bez větších překážek. Žáci si našli pamětníky sami, nebo s pomocí svých učitelů. Jejich výběr byl opravdu pestrý, ale pro tento region vlastně typický. Opakovaně se zde objevovala reflexe proměn místní krajiny kvůli těžbě, mnohonárodnostní vztahy i obecně historická specifika druhé poloviny 20. století. Vzniklo tedy devět nahrávek a životopisů místních osobností, čtyři rozhlasové reportáže, dvě videoreportáže, jeden fiktivní deník, psaná reportáž a komiks.
Žáci mohli také navštívit Karvinský archiv, kde se seznámili s vyhledáváním pramenů a práce s nimi. Někteří si zorganizovali vlastní exkurzi třeba s pamětníkem po místech spjatých s jeho životem. Navštívili rozhlasové studio v Rádiu Čas v Ostravě a absolvovali online workshop ke svému natočenému materiálu.
Na závěrečnou prezentaci se žáci připravovali velmi pečlivě. Jejich výstupy byly všechny velmi kvalitní a porota měla při hodnocení těžkou práci. Samotné vystoupení tak nemělo příliš vliv na závěrečné hodnocení. Rozhodovala především jejich předchozí půlroční práce.
Během večera nás žáci seznámili s příběhy Jana Gulce a Eduarda Kuly, kterým kvůli německému původu jejich otců hrozil poválečný odsun a tento národnostní „cejch“ si těžce nesli až do roku 1989. Prostřednictvím pamětnice Marie Himlarové jsme mohli sledovat osudy jejího otce Vladimíra Švédy, který ve věku účastníků projektu prchal z nacistických lágru. Olga Jaroňová a Jindřich Kubienka zase zaplatili za svůj rovný postoj a odpor proti okupaci v roce 1968. Pamětnici Květuši Mlynkecovou jsme mohli poznat jako oddanou učitelku, dodnes aktivní v péči o znevýhodněné děti. Pawel Wantulok a Rudolf Kosarz nás uvedli do specifik místní krajiny a kultury regionu. Se spisovatelem Petrem Majerem jsme mohli sledovat životní cestu od vojáka ke spisovateli.
Po prezentaci žákovských týmů se děkovalo i učitelům, kteří byli prostředníky úspěšného průběhu projektu. Měli jsme též možnost dozvědět se o vládním projektu CERV, který podporuje podobné projekty, právě jako třeba Příběhy našich sousedů.
V závěru večera proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů letošního ročníku. Na třetím místě se umístila ZŠ Bohumín Skřečoň, na druhém místě ZŠ Slovenská a na prvním místě ZŠ Školská, obě z Karviné. Všechny žáky ocenila i spisovatelka Karin Lednická, která zároveň předávala první cenu.
Tento slavnostní večer by se neobešel bez sponzorů a partnerů projektu a to: město Karviná, město Český Těšín, firma Bonatrans, město Bohumín, kino K3, knihkupectví Knihcentrum a Kosmas, Bastien Café, Rádio Čas, foto Marcolina, ZUŠ Bohumín, Opavský zemský archiv – pobočka Karviná a Muzeum Těšínska.
Slavnostní zakončení prvního ročníku bylo i výzvou k pokračování projektu v dalších letech. Všem zapojeným účastníkům děkujeme!