- Fotografie 37
- Video 0
- Audio 0
Nabitý sál refektáře bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře, nynější sídlo GASK, v pondělí 24. 3. odpoledne shlédl závěrečnou prezentaci mezigenerečního projektu Příběhy našich sousedů Kutnohorsko.
Ale nebyly to jen příběhy Kutnohoráků, které nás dojímaly. Přidaly se také osudy sousedů, které vypátraly žákovské týmy dětí ze škol v Malešově, Zbraslavicích, Milovicích a Čáslavi. Úkol zapojených týmů zněl jasně: najděte člověka, do jehož života vstoupila totalita, natočte s ním rozhovor a jeho příběh pak přeneste do audio nebo video reportáže. Ty nyní můžeme slyšet a vidět na stránkách projektu. V pondělí v GASKU navíc týmy za účasti představitelů zapojených měst, pořádajících organizací, vedení škol, učitelů, rodičů a samotných aktérů příběhů představily své pamětníky a hovořily o práci v projektu.
Dozvěděli jsme se o 9 osudech. Žáci ze ZŠ Zbraslavice okres Kutná Hora zpracovali příběh kutnohorského fotografa Jaromíra Procházky a my jsme s nimi prožívali nespravedlnost konfiskace rodinného majetku komunisty, věznění jeho tatínka i okamžiky, kdy na Jaromíra mířily zbraně sovětských okupantů v roce 1968. Žákyně ze ZŠ TGM Milovice díky vyprávění bývalé učitelky Marie Adamové mohly ukázat, jak se měnila Milovická škola v době pobytu okupačních armád. Tým ze ZŠ TGM v Kutné Hoře představil život významné Kutnohoračky Marie Mackové, zakladatelky církevního gymnázia a místní charity. Kdo by v Kutné Hoře neznal ochotníka a patriota Miroslava Štrobla! A věděli jste, jak se ho snažila STB získat ke spolupráci? Pokud jste byli na prezentaci týmu ze ZŠ Jana Palacha, tak určitě ano. Věru Pošelužnou a její dětství ovlivněné vězněním tatínka, bývalého důstojníka, představily děti ze ZŠ Kutná Hora Kamenná stezka. Jaké bylo být skaut za socialismu vyprávěl Slavomil Janov žákům ZŠ Žižkov. Gymnazisté z Čáslavi vyzpovídali významnou Čáslavanku Martu Šenkapounovou, která kvůli příbuzenství s generálem Františkem Moravcem zažila mimojiné domovní prohlídky. Pedagožka Alice Šimůnková je neodmyslitelně spojena s Gymnáziem Jiřího Ortena. S jeho studenty sdílela svůj osud a vzpomínky na dobu, kdy se kumunisté rodičům mstili na dětech. Děti ze základní školy v Malešově také představily bývalou učitelku. Jana Pecková vzpomínala na dobu, kdy se živnostníkům zabavoval majetek a čerství absolventi vysokých škol dostávali umístěnku, která je poslala třeba na druhý konec republiky.
Projekt Příběhy našich sousedů není soutěžní, přesto jsou všechny výstupy pozorně posouzeny odbornou porotou, která dětem předává zpětnou vazbu a tipy na další práci. Ředitelka Muzea Stříbra Lenka Mazačová, novinářka Vanda Králová a pedagog David Kupr se po prezentaci věnovali hodnocení práce týmů, s nimiž se také setkali.
Celým odpolednem provázela moderátorka Petra Křížková, která se zasloužila o skvělou atmosféru a také všechny týmy vyzpovídala, abychom nebyli ochuzeni o jejich postřehy z půlroční práce.
Účast týmů ZŠ Zbraslavice a ZŠ Malešov by nebyla možná bez MAS Lípa a MAP Kutná Hora, Středočeský kraj podpořil týmy Gymnázia Jiřího Ortena a Gymnázia Čáslav, město Milovice tým ZŠ TGM Milovice a město Kutná Hora nejen 4 týmy ze všech svých základních škol, ale také připravilo krásné ceny všem účastníkům. O ceny a podporu prezentace se postaralo také Chocomuzeum Kutná Hora, MINDOK a Kytky od Pepy.
Atmosféru prezentace připomínají fotografie Ondřeje Čenovského.
Fotografie




































