- Fotografie 32
- Video 6
- Audio 0
Projekt Příběhy našich sousedů vyvrcholil slavnostní prezentací v zahradách GASK
Celkem šest týmů ze šesti základních škol Kutnohorska zakončilo svou půlroční dokumentaristickou práci před domácím publikem a odbornou porotou. Než se děti pustily do vyprávění příběhů svých sousedů, promluvila k divákům místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová a poté si vzala slovo Tereza Slachová, hlavní koordinátorka projektu z Post Bellum. Celým programem provázel moderátor Tomáš Lebeda. Vzhledem k epidemickým omezením se program odehrával pod širým nebem v zahradách GASK na vodním pódiu.
Sérii příběhů odstartovali žáci ZŠ Uhlířské Janovice s vyprávěním příběhu paní Marie Čežíkové, učitelky, která zažila vzdělávání v různých obdobích tehdejšího Československa. Když děti na pódiu za doprovodu písně od Michala Davida předvedly jako kdysi jejich předchůdci na Strahově dokonale secvičenou sestavu, bylo při pohledu do hlediště zřejmé, že spartakiáda má v Kutné Hoře mnohem více pamětníků než jen paní Marii.
Následoval příběh celoživotní sportovkyně Věry Protivové, který zpracovali žáci ZŠ TGM v Kutné Hoře. Jako mnoho pamětníků projektu i paní Věra měla nepříjemné zkušenosti s totalitním režimem. Její muž byl v padesátých letech vězněn kvůli účasti na československé výpravě do Švýcarska, kde se tehdy odehrávaly olympijské hry.
Celý její život byl úzce spjat se sportem (zejména s lyžováním) a byl to právě sport, který jí pomáhal zvládat těžké období související se životem v hledáčku StB.
Další tým ze ZŠ Žižkov v Kutné Hoře sledoval netradičně příběh z přelomu milénia. Žáky inspiroval příběh kutnohorského starosty Ivo Šance, který v roce 1999 nastoupil na mírovou misi OSN do Kosova. Pan Šanc jako zkušený regionální politik v Kosovu začal ihned po příjezdu jako starosta menšího města Gnjilane a poté svoji misi dokončil jako primátor hlavního města Prištiny.
Jako čtvrtí se na jeviště postavili žáci ze ZŠ Týnec nad Labem a odvyprávěli příběh o panu Aleši Kopeckém. Jeho otec byl významnou osobností kulturního světa, zakládal například Divadelní noviny, a proto jeho rodina v sedmdesátých letech čelila perzekucím a byla pod neustálým dohledem StB.
Poté na jevišti vystoupil dokumentaristický tým ze ZŠ Kamenná stezka s příběhem Milana Ťoupalíka, vášnivého sběratele historických vozů. Koníčku pana Ťoupalíka si všimli filmaři z barrandovských ateliérů, a tak se jeho vozy objevily v řadě známých filmů. Zahrály si například ve snímcích Fany, Obecná škola nebo Muži v naději.
Na závěr skupiny prezentací se představili žáci ze ZŠ Jana Palacha, kteří divadelní formou za pomoci vlastních kulis podali příběh pana Miroslava Trajhana. Vzduchem lítaly granáty a zpívalo se u táboráku. Pan Trajhan se ze skautského oddílu velmi dobře znal s bratry Mašíny a věděl i o jejich útěku přes hranice. Jako skaut byl často vyslýchán agenty StB a byl donucen ke spolupráci, ale on této nucené spolupráce naopak využil. Věděl o tom, co StB zamýšlí a podával zprávy skatům.
V závěru programu přišla všem žákům, učitelům i organizátorům na prkna vodního pódia poděkovat Kamila Drtilová z MAP Kutnohorsko. „Vidíme velký smysl v tom, že že se díky propojování generací mohou děti učit tím nejpřirozenějším způsobem, a to je příběhem, prožitkem a sdílením,“ ocenila projekt Kamila Drtilová a předala slovo své kolegyni Ivě Vopěnkové, která celý projekt na Kutnohorsku koordinovala. Iva Vopěnková také poděkovala všem zúčastněným učitelům za jejich práci navíc, neboť se projektu věnovali mnohdy ve svém volném čase.
Po nich Tomáš Lebeda pozval na jeviště porotu ve složení Lucie Römer (novinářka) a Josef Kremla (historik). V letošním roce se nevyhlašoval vítěz ceremoniálu, porota hodnotila práce jednotlivých týmů chronologicky. Vyzdvihovali zejména zaměření reportáží na detaily, které pomohly přiblížit mnohdy vzdálené příběhy současným divákům a posluchačům. U pár týmů ocenili vyspělost prezentace hodnou studentů střední školy.
Po závěrečném vyhodnocení a předání cen byli všichni pozváni na zmrzlinu do kutnohorského bistra Zero Point.
Projekt Příběhy našich sousedů běží pod taktovkou neziskové organizace Post Bellum již od roku 2012 a žáci z Kutnohorska se do něj letos zapojili podruhé.
Projekt probíhá v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání pro SO ORP Kutná Hora II, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008613. Projekt dále podpořil Středočeský kraj a Město Kutná Hora.
Kontakt: Iva Vopěnková, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů, iva.vopenkova@postbellum.cz
Kontakt pro média: Kateřina Hanušová, PR manažerka MAP Kutnohorsko, tel. 733 505 378, foto@katerinahanusova.cz