Ve středu odpoledne má Městská knihovna v Poděbradech dveře pro čtenáře zavřené, otevřela je ale pro hosty a účastníky slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů z Poděbrad a Nymburka.

Celá knihovna ožila životními příběhy, které vypátrali žáci a studenti základních škol a víceletých gymnázií z těchto měst.

U vstupu si všichni mohli prohlédnout infopanely o celkem 9 pamětnících, které vyrobily žákovské týmy. Pokud jste si naskenovali qr kód u každého panelu, mohli jste vidět první část půlroční práce týmů.

ta je zveřejněna na stránkách https://www.pribehynasichsousedu.cz/nymburk-a-podebrady/nymburk-a-podebrady-2023-2024/. Zapojené děti pod vedením pedagogů měly od ledna  možnost nahlédnout pod pokličku práce orálních historiků, archivářů, ale i novinářů. Našli ve svém okolí pamětníka, který s nimi sdílel svůj životní příběh ovlivněný totalitním režimem. Po nahrání rozhovoru pak děti vybraly, co je z jejich úhlu pohledu nejzajímavější a zvolily si formu, kterou svému výstupu dají. Celkem letos vzniklo 5 rozhlasových reportáží a 4 videa.

V sále knihovny pak před více než 130 diváky, mezi kterými byli zástupci pořádajících měst, Městské knihovny Poděbrady a Městské knihovny Nymburk, vedení a pedagogové ze zapojených škol, přátelé, kamarádi, rodinní příslušníci členů týmů a hlavně samotní pamětníci, začala slavnostní prezentace.

Po hudebním úvodu mladých zpěvaček ze ZUŠ Poděbrady a slovech zástupců pořádajících měst a společnosti Post Bellum už na pódium přicházely týmy. Celou akcí nás provázela moderátorka Petra Křížková. Jakmile tým představil příběh „svého“ pamětníka, dostal od ní i několik otázek na tělo. Tak třeba víme, co bylo pro partu ze ZŠ Václava Havla nejnáročnější při zpracování vyprávění novinářky a humanitární pracovnice Petry Procházkové. A protože je náš projekt plný neuvěřitelných náhod a osudových setkání, tak jsme se dozvěděli, že tým z Gymnázia Jiřího z Poděbrad nepředstavil jen dlouholetou profesorku této školy, ale také tetu Petry Procházkové, paní Blanku Budkovou. Pro tým deváťáků ZŠ TGM z Poděbrad byly nejzajímavější vzpomínky Boženy Maříkové na běžný život v totalitě. Na to, jak těžké bylo získat auto, koupit si záclony nebo vyjet za hranice. A potom jsme díky prezentaci studentek z Gymnázia Bohumila Hrabala dostaly chuť na sladké. Životním osudem jejich pamětníka Vladimíra Ulricha byl totiž cukr a děvčata ho navíc celý zrýmovala. Letošní ročník projektu Příběhy našich sousedů byl neobvyklý i tím, že se ho neúčastnily jen týmy ze škol, ale také tým knihovny! a to té Nymburské. Umožnila tak dětem, jejichž školy neměly zájem se projektu účastnit, se také zapojit. Jak výstup na webu, tak jejich prezentace ukázala, že mají obrovské nasazení a invenci. Na pódiu knihovny nám na pár chvil vytvořili dvůr autoservisu rodiny Kutíkových. Ano, ten, který byl dlouhá léta v Nymburce a kterým projely dějiny minulého století, na což vzpomínala dcera majitele paní Olga Weissová. Další náhodou je, že se paní Olga roky potkávala  v budově nymburského gymnázia s další jeho pedagožkou Janou Věchtovou. Gymnazistky pod vedením Lucie Prokešové představily nejen její cesty téměř po celém světě, ale hlavně místo nejbližší jejímu srdci, trampskou osadu Jívák. Jaké to bylo studovat za normalizace, odmítnout podepsat antichartu a co se dělo na pohřbu prvního mluvčího Charty 77, profesora Jana Patočky, jsme zjistili díky týmu deváťáček ze ZŠ TGM z Poděbrad. Jejich pamětník Aleš Svoboda je významným výtvarníkem, vysokoškolským pedagogem a hrdým Poděbraďákem. To za Zorou Kolářovou žákyně ZŠ Václava Havla z Poděbrad jely do Prahy. Díky tomu ale zaznamenaly vzpomínky na dětství prožité za druhé světové války v rodině významného československého legionáře. Finále patřilo sportu. Luďka Bohmana neznají jen Nymburáci, ale všichni sportovní fanoušci. Jak velké jsou jejich znalosti o něm si publikum mohlo vyzkoušet díky kvízu, který vymysleli do sportovních dresů oblečení studenti Gymnázia Bohumila Hrabala z Nymburka. A bylo to napínavé, strhující, v rychlém tempu stejně jako v něm běhal pan Bohman, ale hlavně zábavné a originální.

Po výstupech týmů přišel čas na velké poděkování všem pedagožkám, které se ve volném čase se svými týmy projektu věnovaly. Pavel Fojtík, historik a člen odborné poroty, ve které zasedla také pedagožka Monika Smočková a novinář Petr Nutil,  potom vyzdvihl vysokou kvalitu všech výstupů. Po závěrečném poděkování partnerům a sponzorům jsme se přesunuli do atria, kde bylo nachystáno příjemné pohoštění a byl čas na společné focení a neformální povídání.

Krásné květiny pamětníkům věnovalo květinářství Kytky od Pepy, dary pro učitele, pamětníky a zapojené žáky a studenty potom Mindok, Město Nymburk a Město Poděbrady. Nápoje zajistila společnost Mattoni a Koli Kolín a dobroty byly z dílny studentů Gymnázia Bohumila Hrabala a jejich DofE bufetíku. Ti výtěžek z prodeje věnují na další aktivity společnosti Post Bellum. Děkujeme za báječně strávené odpoledne.