- Fotografie 19
- Video 0
- Audio 0
Zaplněné pardubické Divadlo 29 tleskalo Příběhům našich sousedů
Slavnostní prezentací vyvrcholil v pondělí 10. prosince v sále Divadla 29 projekt Příběhy našich sousedů v Pardubicích. Svou tříměsíční dokumentaristickou práci zde představilo sedm týmů ze šesti základních škol, které se do projektu neziskové organizace Post Bellum zapojily díky finanční podpoře Magistrátu města Pardubice. Žáci během večera seznámili diváky s příběhy pardubických pamětníků, které v rámci projektu natočili a následně zpracovali do rozhlasových či televizních reportáží. Ty pak měli možnost diváci slyšet a vidět přímo v průběhu večera.
Ještě než se žáci pustili do prezentací příběhů, promluvil k nim pardubický radní pro školství Jakub Rychtecký, který týmům poděkoval za jejich zapojení do projektu. Jak řekl, projekt považuje za smysluplný a rád vidí, že městské peníze byly dobře investované. Po něm se slova ujal ředitel východočeské pobočky Paměti národa Tomáš Heller, podle něhož projekt Příběhy našich sousedů propojuje mladší a starší generaci, což je podle něj v dnešní společnosti potřeba. Večerem provázela moderátorka Andrea Moličová a hudební doprovod akce zajišťovala Ester Tomášková.
Samotnou prezentaci příběhů zahájili žáci ZŠ nábřeží Závodu míru, kteří převyprávěli vzpomínky Milana Grulicha na druhou světovou válku, kterou prožil jako dítě v Kyjově, i zážitky z obsazování pardubického letiště sovětskými vojsky v srpnu 1968. Následoval příběh celoživotní sokolky Vendulky Jozífové, které v srpnu 1968 pokazila svatbu invaze sovětských vojsk a která se nebála předávat žákům sokolské myšlenky v době, kdy byl Sokol zakázán. Její vyprávění představily žákyně ze ZŠ Polabiny npor. Eliáše. Ze stejné základní školy byl i třetí dokumentaristický tým, který diváky seznámil s příběhem Lumíra Sokola, který byl v 80. letech členem undergroundu, spolupracoval s disentem a byl vyslýchán Státní bezpečností. Žáci ze ZŠ Polabiny 1 oblečení do kostýmů poté formou scének, v nichž mluvili česky i německy, převyprávěli vzpomínky Františka Krause na jeho dospívání v protektorátu za 2. světové války.
Následovala prezentace týmu ze ZŠ Waldorfská, v níž žáci představili příběh Veroniky Doutlíkové, která se jako studentka účastnila demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989, byla zatčena a odvezena k výslechu. Další tým ze ZŠ Benešovo náměstí využil při prezentaci zlomenou laťku, protože divákům představoval příběh známého atletického trenéra Jiřího Čecháka, který zažil příjezd okupačních vojsk do Pardubic v srpnu 1968, v 70. letech byl vyslýchán Státní bezpečností a v roce 1989 emigroval do USA. Prezentaci zakončilo vystoupení týmu ze ZŠ Staňkova, který za doprovodu kláves převyprávěl vzpomínky Heleny Svobodové na nálety, která zažila jako malá dívka v Pardubicích během 2. světové války.
Všechny prezentace sledovala porota ve složení Martina Lukáčová (pedagožka), Lukáš Dubský (novinář) a František Kašpárek (historik), která následně vybrala tři týmy, které příběh pamětníka zpracovaly i převyprávěly nejlépe. Nejvíce se porotě líbilo zpracování příběhu Jiřího Čecháka žáky ze ZŠ Benešovo náměstí, druhé místo obsadili žáci ze ZŠ Polabiny 1 s příběhem Františka Krause a na třetím místě se umístil tým ze ZŠ Staňkova, který zpracoval příběh Heleny Svobodové. Vítězné týmy si odnesly ceny od Východočeského divadla Pardubice a společností Mindok a Escape Game Pardubice.