- Fotografie 49
- Video 5
- Audio 0
Příběhy našich sousedů rozezněly a roztančily Hudební sál radnice v Pardubicích.
Pachatel se vrací na místo činu. To platí také pro závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů Pardubicko, která se po delší pauze vrátila do prostor, kde měla v roce 2015 svoji premiéru. Slavnostní sál pardubické radnice zaplnili příznivci projektu, zástupci škol, zapojených měst a také žáci a pedagogové.
Letos prožili nevšední setkání s pamětníky žáci ze ZŠ Štefánikova a ZŠ Benešovo náměstí z Pardubic. V Holicích to byly hned tři dokumentaristické týmy: dva ze ZŠ Komenského a účast třetího týmu studentů Gymnázia Dr. Emila v Holicích zaštiťoval Dům dětí a mládeže v Holicích.
Odpoledne se neslo ve slavnostním a přátelském duchu. V úvodu diváci vyslechli slovo náměstka primátora Jakuba Rychteckého, který projekt dlouhodobě podporuje a ocenil jeho význam pro současnou generaci: „Projekt považuji za nesmírně přínosný pro všechny žáky, kteří se do něj zapojili. Velmi cenná je mezigenerační spolupráce, ale i pochopení tíhy doby a zrůdností režimů, které výrazně zasáhly do 20. století a životů zpovídaných respondentů. Nesmíme ztratit paměť a právě předávání příběhů z generace na generaci je způsob, jak se z chyb minulosti poučit do budoucna,“ řekl Rychtecký. Podobně projekt ocenil také radní města Holic Petr Sopoliga. Vedoucí vzdělávání Paměti národa Východní Čechy Lukáš Peška promluvil nejen za organizaci Post Bellum, ale také se bravurně zhostil role moderátora.
Pestrost letošních žákovských výstupů byla obrovská. Jako vizuální doprovod žáci nevolili pouze powerpointové prezentace, ale vytvořili nápadité postery nebo vlastní ilustrace. Tým ze ZŠ Benešovo náměstí svou prezentací doslova protančil. Žáci ze ZŠ Štefánikova prokládali vyprávění zábavnými scénkami a svému pamětníkovi v závěru darovali komiks z jeho života, který v rámci projektu vznikl. Tým ze ZŠ Komenského představil krásné ilustrace ze života pamětnice. Druhý tým stejné školy zapojil všechny mluvčí a nezapomněl zmínit, v čem je jejich pamětnice obohatila. Studenti Gymnázia Dr. Emila Holuba přednesli pamětníkovy vzpomínky formou autorských veršů. Velkou ctí a radostí pro pořadatele bylo, že na prezentaci přišli všichni pamětníci, takže publikum nebylo ochuzeno ani o chvíle díků a dojetí.
Všechny výstupy z projektu a rovněž prezentace zasvěceně hodnotila odborná porota. Přesto, že projekt letos nebyl soutěžní, stala se zpětná vazba od poroty důležitým vhledem do půlročního úsilí všech zúčastněných. Za pedagogickou obec letos dorazila Irena Schoberová (ZŠ Benešovo náměstí), která má s projektem sama mnohaleté zkušenosti. Také další dva porotci nezasedli v jejich řadách poprvé. Historik Vladan Hanulík (FF UPCE) a redaktorka Šárka Kuchtová (Post Bellum, z. ú. , ČRo) promluvili o tom, co se dětem povedlo, a ocenili také nápadité výstupy uložené na webu projektu.
Do hudebního sálu patří hudba, takže ani tento ročník prezentace se neobešel bez hudebního vystoupení, o které se postaral kytarista Filip Novák, student Konzervatoře v Pardubicích.
Celá akce byla zakončena drobným občerstvením a příjemným popovídáním s pamětníky.
Děti obdržely ceny, které dodalo Post Bellum a Statutární město Pardubice, kterému vděčíme také za bezplatné zapůjčení sálu. Město se podílelo také na finanční realizaci projektu společně s Městem Holice, ZŠ Komenského Holice a Post Bellum, z. ú.