- Fotografie 35
- Video 0
- Audio 0
Na sv. Josefa, 19. března 2025, proběhlo slavnostní zakončení projektu, do kterého se zapojila města Pelhřimov a Černovice, městys Dolní Cerekev, Gymnázium Pacov a kraj Vysočina. Malá scéna Kulturního domu Máj v Pelhřimově byla nad očekávání všech zcela zaplněna.
Akci zahájil mladý houslista Jakub Váňa ze ZUŠ Pelhřimov, jehož vystoupení za doprovodu ředitele Jiřího Váni navodilo slavnostní atmosféru. Žáky, pamětníky i hosty přivítali zástupci měst – místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš, starosta Černovic Jan Brožek, starosta městyse Dolní Cerekev Zdeněk Dvořák a z oddělení rozvoje vzdělávání za kraj Vysočina Jana Hadravová. Po jejich slovech podpory žákům i projektu dostala prostor koordinátorka vzdělávacích aktivit Post Bellum, Štěpánka Proučilová.
Poté moderátorka Anna Kadlecová předala mikrofon jednotlivým týmům, aby představily své pamětníky, kteří zaujali čestná místa v první řadě. Pamětníci dorazili v plném počtu (jen pana Charouzka zastoupila jeho dcera Tereza Charouzková).
Mikrofon postupně putoval mezi šest zapojených týmů. Do neznámých vod nevstupoval tým ze ZŠ Na Pražské Pelhřimov pod vedením pana učitele Františka Nechvátala a pětičlenný tým studentek z Gymnázia Pelhřimov za velké podpory paní učitelky Jarmily Kratochvílové. Mezi nováčky patřil tým studentů ze SPŠ a SOU Pelhřimov, který vedla paní učitelka Věra Havlová. Studentské týmy ze ZŠ Černovice, ZŠ Dolní Cerekev a Gymnázia Pacov vstupovaly do projektu také poprvé a s velkým očekáváním. Černovický tým pracoval pod dokonalým dohledem paní učitelky Marcely Kokšteinové. V Dolní Cerekvi na žákyně bedlivě dohlížel pan učitel a ředitel tamější ZŠ Lubomír Krátký. A v Pacově paní učitelka Petra Nesvačilová podporovala studentský tým, který si zvolil ke svému zpracování příběhu formu animace.
Týmy se postupně vystřídaly při představování svého pamětníka a zároveň pustily svůj mediálně zpracovaný výstup. Výběr jednotlivých výstupů byl velmi rozmanitý. Ve dvou případech, od černovického týmu a chlapeckého tria ze SPŠ a SOU Pelhřimov, šlo o rozhlasové reportáže. Žáci z Černovic zpovídali pana Oldřicha Zemana, člověka, který pro černovickou školu a mládež udělal nesmírně mnoho. S dovolením cituji slova porotce, Lukáše Lise: „V současné době se zaměřujeme stále na negativa, na to, co se nepovedlo, kdo koho podvedl, apod. Myslím, že bychom potřebovali více pánů Oldřichů Zemanů, abychom viděli, že je možné se životem bavit, i když není vždy všechno růžové.“ Více dodávat není potřeba… V závěru rozhlasové reportáže o paní Jaromíře Jirků zaznívá silné poselství, které koresponduje se současností. Namluvili jej studenti SPŠ a SOU Pelhřimov v Českém rozhlase Vysočina. Již zmíněná animace od pacovského týmu byla tvořena v Praze na Aeroškole pod vedením Františka Topinky. Žáci zde „rozhýbali“ svého učitele, pamětníka, pana Pavla Roubala, který napsal desítky odborných knih o IT pro širokou veřejnost, které jsou velmi přínosné nejen pro „IT svět“. Druhá animace „Obrázky nejen z Pelhřimova“ vzešla pod rukama studentek Gymnázia Pelhřimov. Zahraniční reportér a zpravodaj pro Český rozhlas a Českou televizi Jan Šmíd tak mohl naživo shlédnout animační reportáž svého pestrého života. Video zpracování zvolily nadějné studentky z Dolní Cerekev. Pamětnici paní Marii Dolejší navštívily nejednou u ní doma a vyslechly si příběh plný vzpomínek na různá omezení za minulého režimu. Tým ze ZŠ Na Pražské prožil nahrávání i natáčení pana Luďka Charouzka přímo ve škole, kde mohl slyšet důležité životní i historické milníky a pamětníkovo poselství o „nepropásnutí životní šance“.
Po prezentacích všech týmů se porota ve složení Gabriely Krejčové Zavadilové z Muzea Pelhřimov, černovické knihovnice Markéty Železné a již zmíněného učitele ze ZŠ Komenského Soběslav – držitele Zlatého Ámose za rok 2017 Lukáše Lise odebrala k poradě a místo pod pódiem patřilo učitelům. I oni si zajisté užili zasloužený bouřlivý potlesk. Aby měla porota dostatek času na poradu, poslechli jsme si smyčcové vystoupení pod vedením paní učitelky Viktorie Fukové ze ZUŠ Pelhřimov a mladé houslistky Michaely Brožové. Ačkoliv projekt nebyl soutěžní, porota měla své místo nejen vepředu u pódia, ale i po skončení akce, kdy poskytla živou zpětnou vazbu přiděleným týmům. Každý porotce měl na starosti dva týmy, se kterými mohl podrobněji probrat vše – jak to, co bylo prezentováno na místě, tak i veškeré materiály zveřejněné na webu u pamětníka. Týmy i učitelé obdrželi zpětnou vazbu v textové podobě od místní koordinátorky Ivety Peclinovské den po prezentaci.
Po ukončení slavnostní prezentace následovalo občerstvení, o které se s naprostou dokonalostí postarala Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec, s. r. o. Velmi děkujeme!
Projekt Příběhy našich sousedů na Pelhřimovsku byl realizován díky financím poskytnutým městy Pelhřimov, Černovice, městysem Dolní Cerekev, Gymnáziem Pacov a krajem Vysočina.
Do studentských dárkových tašek přispěli dary Pelhřimovská sportovní, s. r. o., kavárna a cukrárna Láskomina Pacov, město Černovice, zahradnictví Basik.cz a květiny Basík. Nesmírně moc Vám děkujeme a vážíme si Vaší podpory. Není to samozřejmost.
Celou akci zachytila brilantní Anna Lutovská svými profesionálními objektivy.
Fotografie



Zleva starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák, starosta Černovic Jan Brožek, Jana Hadravová z oddělení rozvoje vzdělávání kraje Vysočina, místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš, koordinátorka vzdělávacích aktivit PB Štěpánka Proučilová a moderátorka Anna Kadlecová



















zleva pan Lukáš Lis, Markéta Železná a Gabriela Krejčová Zavadilová. U zdi paní Jana Hadravová, za kraj Vysočina








Nesmírně moc děkujeme Pelhřimovské sportovní, s. r. o., Basik.cz, Láskomina Pacov, květiny Basík, městu Černovice za hmotné dary pro studenty



zleva pan Jan Šmíd, pan Oldřich Zeman, paní Jaromíra Jirků, dcera pana Luďka Charouzka – Tereza Charouzková, paní Marie Dolejší a pan Pavel Roubal

