- Fotografie 21
- Video 0
- Audio 0
Vzpomínky pamětníků z Písecka ožily díky audio reportážím žáků ZŠ
Ve středu 18. května od 16:30 se v sále Městské knihovny Písek uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který veřejnosti přiblížil vzpomínky pětice pamětníků z Písku a okolí, jejichž životy ovlivnily dějinné události 20. století.
Do projektu Příběhy našich sousedů se tentokrát zapojilo celkem pět žákovských týmů ze čtyř základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Cesta, ZŠ Svobodná, ZŠ Záhoří a ZŠ Albrechtice nad Vltavou. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla – rozhlasové reportáže. Ty představili právě na slavnostní prezentaci v polovině května. Podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Lenky Grzyb, si všechny žákovské týmy vybraly pamětníky se zajímavým životním příběhem. Některé příběhy byly smutné, některé úsměvné.
Děti zpovídaly například politickou vězeňkyni Jarmilu Kovářovou, od které se dozvěděly, jak málo stačilo v padesátých letech k tomu, aby byl člověk zatčen a uvězněn. Další žáci si vybrali svého učitele angličtiny, posrpnového emigranta Bedřicha Mikla nebo herečku a pedagožku Alexandru Myškovou, která nedávno oslavila sté narozeniny.
Během slavnostního podvečera odborná porota ve složení Kamil Činátl (historik), Petra Měšťanová (novinářka) a Kateřina Raabová (pedagožka) posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem. Slavnostním večerem provázela Lucie Hochmannová.
Odměny pro účinkující žáky poskytly Sladovna a SportCentrum Písek.
Projekt Příběhy našich sousedů je na Písecku realizován díky podpoře Svazku obcí regionu Písecko v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Písecku II (MAP) a je spolufinancována Evropskou unií.
O PROJEKTU:
V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
PR a média: Bc.Michaela Szkála. michaela.szkala@postbellum.cz, (+420) 603 841 422
Regionální koordinátor: Mgr. Lenka Grzyb, (+420) 732 542 723