- Fotografie 22
- Video 0
- Audio 0
Žáci představili v Západočeském muzeu pamětnické příběhy z Plzeňského kraje
Závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Plzeňském kraji představila příběhy šesti pamětníků, které zpracovali žáci ze středních škol v Plzni, Rokycanech, Tachově a Blovicích. Žákovské týmy představily výsledky své několikaměsíční práce 12. listopadu 2019 od 16 hodin v honosných prostorách přednáškového sálu Západočeského muzea v Plzni. Úvodní slovo pronesla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Ivana Bartošová, prezentaci hudebně doprovázela dívčí skupina Railtale z Blovic, která zahrála skladby například od Karla Kryla či Marty Kubišové a repertoár byl tak laděn k tématu oslav výročí 17. listopadu.
Porota při volbě vítězného týmu měla nelehké rozhodování, všechny žákovské projekty byly velice zajímavé. Práci studentů ze svého odborného pohledu hodnotili novinářka Daniela Tunklová z České televize, historik Karel Foud a známý plzeňský pedagog Antonín Kolář.
Po dlouhé poradě porota rozhodla o vítězi, kterým se stal soutěžní tým z Blovic ve složení Adéla a Markéta Járovy a Anežka Hnojská pod vedením paní učitelky Dagmar Dindové. Dívky zaznamenaly životní příběh pamětnice Jindřišky Šmídové (babičky dvou z nich), která popsala události sametové revoluce očima venkovského člověka. Příběh zpracovaly formou krásné, ručně ilustrované pop-up knihy a videem s animací.
I ostatní týmy vytvořily zajímavé výstupy, které ocenil proslovem při závěrečné řeči zástupce poroty Antonín Kolář. Publikum se dozvědělo od studentů Gymnázia Tachov o životě pana Josefa Brabence, významného hudebního pedagoga z Tachova, o kterém žáci natočili videoreportáž. Dále diváci zhlédli příběh pana Oldřicha Rosůlka, zpracovaný chlapeckým týmem ze SPŠ Stavební v Plzni. Žáci přiblížili veřejnosti neznámý příběh pratety tohoto pamětníka, paní Vlasty Veselé, která měla být popravena po Miladě Horákové, a za nejasných okolností zemřela v ruzyňské věznici. Další zapojený tým z této školy představil příběh paní Renaty Maxové videoreportáží připomínající události listopadu 1989. Tematicky navázal i tým z Rokycan, když představil příběh pana Petra Koukolíka, který byl v roce 1989 aktivní při stávkách na Západočeské univerzitě v Plzni. Z Gymnázia Rokycany pocházel i další, dívčí tým, který strávil mnoho hodin rozhovory s 96letým Jiřím Řepou o jeho vzpomínkách na druhou světovou válku.
Večer v muzeu měl velice příjemnou atmosféru a účastníci si své dojmy sdělovali ještě u závěrečného rautu.
Všechny pamětnické příběhy z tohoto projektu naleznete zde.