- Fotografie 0
- Video 1
- Audio 0
Osmý ročník projektu Příběhy našich sousedů na Praze 10 jsme zakončili vytvořením dokumentárního filmu. Vystupují v něm všechny zapojené týmy a sedm pamětníků.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 10 konal již po osmé, se ve školním roce 2020/21 zapojilo osm týmů ze čtyř základních škol – ZŠ Brigádníků, ZŠ Břečťanová, ZŠ Švehlova a ZŠ V Rybníčkách. Navzdory pandemii koronaviru a po většinu roku uzavřeným školám se všem týmům podařilo jejich práci dokončit. Většina projektu probíhala online – natáčení některých pamětníků, příprava scénáře i workshopy s redaktory Českého rozhlasu.
Mezi nejzdařilejší reportáže letošního ročníku patří příběh Jana Hrabiny, který dětem vyprávěl o tom, proč podepsal Chartu 77 nebo jaké to bylo ve vězení v Plzni na Borech, kam byl odsouzen na třicet měsíců za nenastoupení základní vojenské služby. Jan Hrabina v roce 1989 spoluzakládal Nezávislé tiskové středisko a v roce 1990 se stal prvním provozním ředitelem Respektu. Velmi zajímavý je také video dokument o Bohdanu Pivoňkovi,
evangelickém faráři, chartistovi a dlouholetém vězeňském kaplanovi, nebo audio reportáž o Michaele Antalíkové, zpěvačce undergroundové rockové kapely Půlnoc. Poděkování a obdiv patří všem týmům a pamětníkům za jejich úsilí a čas, které projektu věnovali.
V padesátiminutovém dokumentárním filmu, který nahradil slavnostní závěrečnou prezentaci, můžete vidět všech osm týmů za čtyř zapojených škol. Po krátkém představení pamětníka následuje žákovský výstup – audio nebo video reportáž. Natočili jsme také většinu pamětníků – podělili se s námi o své dojmy z projektu, zavzpomínali znovu na některé etapy svého života či mluvili o tom, jak se jim žilo v době pandemie. O minulosti, současnosti i budoucnosti projektu na Praze 10 hovoří v závěru filmu místostarosta David Kašpar.
Pamětnické příběhy můžete vidět také na výstavě ve venkovních prostorách radnice MČ Praha 10, Vršovická 68. Výstava zde bude od 16.6. do 14.8.2021.