- Fotografie 14
- Video 12
- Audio 0
Kino Aero podruhé za sebou hostilo závěrečnou prezentaci Příběhů našich sousedů v Praze 3. K milé atmosféře při setkání pamětníků a dětí ze základních škol přispěl i fakt, že v předsálí kina si příchozí mohli prohlédnout černobílé portréty pamětníků z minulého ročníku projektu.
Publikum v Aeru se pomalu začalo scházet už brzy před začátkem prezentace. Na svá místa v prvních řadách usedli nejenom pamětníci, kteří o svých osudech vyprávěli dětem letos, ale i několik dalších, kteří se projektu zúčastnili v loňském roce. Žáci ze základních škol Prahy 3 zaznamenali 12 nových příběhů lidí zkoušených nástrahami 20. století a ukázali tak svým rodičům a spolužákům, že má smysl zajímat se o příslušníky nejstarší generace, kteří žijí v našem okolí. V porotě letos zasedla paní učitelka Denisa Pilátová (ZŠ Dědina, Praha 6), historik a pedagog Jaroslav Najbert (ÚSTR, Přírodní škola) a novinář a dlouholetý spolupracovník Post Bellum Petr Nosálek.
Do terénu se s diktafony vydalo 49 dětí z osmi základních škol. Někteří se rozhodli pamětnická vyprávění natočit na kameru a následně zpracovat do video reportáže, jiní využili příležitosti nahrát si opravdovou rozhlasovou reportáž a zamířili do studia Českého rozhlasu. Pouze psanou formou, rozhovorem doplněným fotografiemi a zamyšlením nad postavením Romů v české společnosti, zpracovala příběh romské pamětnice Agnesy Horváthové pětice děvčat ze ZŠ nám. Jiřího z Poděbrad. Porota ocenila zejména snahu děvčat zjistit názor svých spolužáků a konfrontovat ho s vlastní zkušeností. Práci ohodnotila třetím místem. První dvě příčky ovládly týmy ze ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic. Fakt, že Ladislav Šalamoun je autorem Maxipsa Fíka, inspiroval dívky ze sedmé třídy k natočení animovaného filmu, ve kterém ztvárnily několik příběhů z pamětníkova vyprávění pomocí vlastních ilustrací. Tým Ladislava Šalamouna se umístil na druhém místě. Jako nejlepší porota ohodnotila práci žáků z osmé třídy ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic, kteří natočili video reportáž mapující život Ladislava Okrouhlíka. Vyprávění o druhé světové válce, kdy se ocitl jako totálně nasazený v německé podzemní továrně, je jenom začátkem životního příběhu, který se odvíjel zejména v období komunismu. Napínavý film o Ladislavu Okrouhlíkovi stejně jako ostatní příběhy pamětníků z Prahy 3 jsou ke zhlédnutí na našem webu.