- Fotografie 68
- Video 14
- Audio 0
Slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhů našich sousedů na Praze 4 probíhala za hojného počtu diváků. Návštěvníci Kulturního centra Novodvorská měli možnost zhlédnout pestrá vyprávění o neobyčejných životech čtrnácti pamětníků. Do projektu se zapojilo celkem 71 žáků z devíti základních škol.
Akce proběhla ve středu 24. dubna 2024 od 16:00 hodin. Žákovské dokumentaristické týmy ze ZŠ Táborská, ZŠ Mendíků, ZŠ Kavčí hory, ZŠ Křesomyslova, ZŠ Na Planině, ZŠ Jižní, ZŠ Jitřní, ZŠ Na Chodovci a ZŠ Ohradní předvedly vskutku poutavé prezentace. Výstupy ozvláštnily ukázkami svých zpracovaných mediálních výstupů – video/ audio reportáží, animací i komiksem. Tým pamětnice Marie Čálkové ze ZŠ Táborská pojal prezentaci formou divadelní scénky sestavené z dvojice silných příběhů zasazených do období druhé světové války, zaujala též malá divadelní inscenace ZŠ Jižní o životě Heleny Samkové, která ve Švýcarsku porodila nedonošené miminko a sama se musela vrátit zpět do komunistického Československa. Příběh a forma ztvárnění nenechala žádného z diváků propadnout nudě. Téměř profesionální herecký výkon předvedl tým ze ZŠ Kavčí hory, který měl přichystanou ukázku z výslechu u Státní bezpečnosti, kam se musel dostavit pamětník Jan Pata, když se chtěl v průběhu osmdesátých let stát knězem. Nechyběl ani humor, který oživil výstup k příběhu pana Zdeňka Strakoše. ZŠ Jitřní zde parodovala známý rozhlasový pořad Zpátky do minulosti. Tým pana Zoltána Czvengrosche ze ZŠ Ohradní dokonce přinesl divákům k nahlédnutí dobové školní sešity z šedesátých let, kdy se malý Zoltán učil počítat s pomocí vlajek SSSR. Silný příběh o těžkém životě paní Věry Touškové, která přišla během heydrichiády a maminku a za Pražského povstání také o tatínka, představil tým ze ZŠ Mendíků. Mezi pamětníky zapojenými do letošního ročníku byl také výtvarník Ivo Houf, autor řady legendárních pohádkových loutek. Dvě jeho vůbec nejznámější postavičky včelích medvídků, Čmelda a Brumda, měli diváci možnost vidět na vlastní oči.
Příběhy byly opravdu velmi různorodé. Děti zpovídaly pamětníky, kteří zažili druhou světovou válku, ústrky ze strany StB či pocity zoufalství a bezmoci po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Celkem tři týmy zpracovávaly problematiku komunistického pronásledování skupin obyvatelstva, které byly perzekuovány za svou náboženskou víru.
Bouřlivý potlesk v sále a kladné hodnocení od přítomné poroty složené z pedagožky Renaty Justové ze ZŠ Filosofská, Praha 4, historičky Dany Gabal’ové z Institutu Terezínské iniciativy a novináře/historika Michala Šmída z Ústavu pro studium totalitních režimů dokládá vysokou úroveň odvedené práce.
Odpolednem provedl milý moderátor a profesionál Václav Kuba. Úvodního slova se ujal pan starosta městské části Praha 4 Ondřej Kubín a vedoucí projektu Příběhy našich sousedů Veronika Stehlíková: „V Post Bellum máme tři hlavní úkoly: dokumentujeme, vzděláváme a vyprávíme. Tyto entity se přenášejí také do projektu Příběhy našich sousedů a děti zapojené do letošního běhu všechny uvedené úkoly bravurně zvládly.“ sdělila.
Za své půlroční úsilí si týmy žáků po zásluze odnesly dary a vouchery. Finanční částkou 25 tisíc korun projekt také letos sponzorsky podpořila zdravotnická skupina EUC: „Projekt Příběhy našich sousedů dobře známe a velmi rádi jsme jej opět letos podpořili. Práce žákovských týmů a jejich učitelů znamená totiž spojení odpovědnosti, smysluplnosti, péče a radosti. To jsou i naše hodnoty. Přejeme letošnímu ročníku, všem žákům a jejich učitelům, ať se divákům zpracované příběhy pamětníků líbí a přinesou nám všem patřičné poučení.“ uvedl MUDr. Michal Bednář, MBA, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.
V předsálí divadla na přítomné čekalo občerstvení. Návštěvníci tak měli možnost pochutnat si na výborných koláčích manželů Bajerových z Koláčového království v Nuslích, croissantech a pečivu z řemeslné pekárny Zrno Zrnko nebo na křupavých makronkách mnoha chutí a barev od Caffé u Makronky. Zároveň zde měli možnost prohlédnout si malou výstavu žáků – nápaditě zpracované tabule o životě pamětníků.
Velké poděkování patří sponzorům projektu, kterými byly městská část Praha 4, Caffé U Makronky, Koláčové království, řemeslná pekárna Zrno Zrnko, Kytky od Pepy, Mercuria Laser Game, Laser Game Arena Praha, Bowling Radava a Escape the Room.
Velmi si vážíme nasazení a energie, které do projektu vložili naši milí porotci: Michal Šmíd, Dana Gabal’ová a Renata Justová. Děkujeme.
V galerii je možné prohlédnout fotografie z celého odpoledne – za skvěle odvedenou práci děkujeme fotografovi Sabrielu Smutnému.
Slavnostní prezentace zaujala také Českou televizi, která pro pořad Zprávičky na televizním kanálu Déčko připravila reportáž: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10265744641-zpravicky/224411000160425/
Pamětnické příběhy a výsledky práce jednotlivých žákovských týmů naleznete ZDE.