- Fotografie 36
- Video 0
- Audio 0
Divadelními scénkami, básněmi, zpěvem, plakáty a vyprávěním představili žáci zapojení do projektu Příběhy našich sousedů z Prahy 6 pamětníky, kteří zažili válku, nesnáze v 50. letech a postavili se proti režimu po roce 1968.
Napětí, slzy a radost zářily z očí dětí, které prezentovaly životní příběhy pamětníků na Praze 6. Ve středu 13. března odpoledne se naplnilo kino Dlabačov žáky, učiteli, řediteli škol, rodiči, kamarády a především pamětníky. Konala se zde závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Žákovské týmy zakončily svoji sedmiměsíční činnost. Zpracovaly příběhy pamětníků do podoby audio a video reportáží, knih, obrazů, fejetonů, básní a přednášek pro své spolužáky.
Akci zahájila v 15 hodin moderátorka Pavla Švecová . V porotě zasedl ředitel Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Jakub Končelík, šéfredaktorka Katolického týdeníku Kateřina Koubová a pedagožka ze ZŠ Nad Přehradou z Prahy 10 Martina Ullmanová.
Téměř plné kino mohlo vidět krásné prezentace a vyprávění příběhů zpracovaných do různých podob. Žáci hráli divadlo, zpívali, básnili a mluvili i cizími jazyky. Po těžkém rozhodování poroty se nakonec na prvním místě umístily dívky ze ZŠ Dědina pod vedením paní učitelky Denisy Pilátové. Žákyně se věnovaly příběhu publicisty Jana Tůmy, který působil na Pedagogické fakultě UK a byl vyhozen za podezření z rozmnožování Havlova dopisu. Pan Tůma nemohl publikovat, ale pod pseudonymem napsal celkem 65 knih a 5,5 tisíce článků.
Limerik aneb hravý poetický útvar, kterým uvedli žáci ZŠ J. A. Komenského prof. Jana Jeníka, zaujal porotu natolik, že se umístili na druhém místě. Žáky vedla paní učitelka Michaela Machačová. Biolog Jan Jeník se nikdy nestal straníkem, a ani nikdy nesympatizoval s komunistickým režimem, proto měl občas problémy, které vygradovaly zákazem vyučování na univerzitě. Přednášet studentům mohl zase až po revoluci.
Třetí místo patří týmu ze ZŠ Pod Marjánkou pod vedením pedagožky Simony Geyerové. Žáci se chtěli dozvědět více informací o životě jeptišek, proto si vybraly boromejku S. M. Brigitu Čechovou. Ta byla vyhozena v roce 1950 ze studií, právě proto, že byla řeholní sestrou. Po častém stěhování působí nyní v komunitě v Praze-Řepy.
Všichni žáci získali CD s Příběhy 20. století z dílny Post Bellum a vstup do Galerie hl. města Prahy. Vítězné týmy získaly za své úsilí dárky z MČ Prahy 6, Mindoku, nakladatelství Meander, Knihy Dobrovský, HUDY, Ovocného světozoru a Sklizeno. Žáci, kteří obsadili první tři místa, pojedou na jaře na dvoudenní výlet do Berlína, díky podpoře z MČ Prahy 6, která celý projekt financuje. Učitelé získali poukázku na kávu do Kafematu, květinu z Divokého kvítí a navštívili představení v Dejvickém divadle.
Celé odpoledne provázela slavnostní atmosféra a radost ze setkání žáků s pamětníky.