- Fotografie 43
- Video 1
- Audio 0
Slavnostní závěrečná prezentace formu dokumentu
Druhý ročník projektu Příběhy našich sousedů v Praze-Zbraslavi dospěl ke svému konci. Bohužel se do projektu zrcadlila všechna protiepidemická opatření, která nás školním rokem 2020/2021 provázela. Žáci přišli nejen o osobní setkání s pamětníky či týmovou práci ve škole, ale i o nahrávání a návštěvu v Rozhlase či v animační dílně Aeroškoly a dokonce i o slavnostní závěrečnou prezentaci. Místo ní jsme natočili z projektu film, na který s můžete podívat a ve kterém Vám děti i pamětníci představí své příběhy.
Do projektu se zapojilo 19 žáků ze sedmých až devátých tříd ZŠ Vladislava Vančury, kteří vytvořili pět týmů pod vedením čtyř paní učitelek.
Vzhledem ke zmíněným protiepidemickým opatřením se podařilo nahrát pouze jednoho pamětníka tak, jak je zvykem, tedy osobně, naživo, z očí do očí. Toto štěstí měl tým dívek z osmé třídy ve složení Sofie Vodičková, Tereza Šlajchrtová a Markéta Butorová pod vedením paní učitelky Mgr. Lenky Šťástkové. Svůj životní příběh jim svěřil pan Oldřich Vlček, herec Národního divadla a režisér zbraslavských ochotníků a dívky ho zpracovaly do krátké animace.
Vyprávění paní Dobromily Buršové nahrávala pouze její pravnučka Veronika Buršová a ostatní členky týmu Ema Rytířová, Klára Štěpánová i paní učitelka Mgr. Lenka Šťástková musely být rozhovoru přítomné pouze přes obrazovku počítače. I přes to dívky ze 7.E prababiččino vyprávění o dětství za války natolik zaujalo, že se rozhodly zpracovat do komiksu jeden den v životě mladé Dobrušky.
Paní Dagmar Čondlová vzpomínala na 21. srpen 1968, který zažila jako dvanáctiletá dívenka se svým bratrem během příprav na tenisový turnaj v Plzni. Napjatě ji poslouchala vnoučata Linda a Jiří Jirotkovi a přes online hovor i Lucie Voburková, Lucie Zemánková a paní učitelka Mgr. Eva Zahornadská. Pestrý tým deváťaček a jednoho sedmáka zpracoval nevšední zážitek pamětnice do skvělého scénáře a ten pak s redaktorem z ČRo během online audioworkshopu přetavili do vynikající reportáže.
I další příběh odkryl rodinné vzpomínky na 20. století. Životní příběh svého dědy pana Miloslava Šťastného nahrála jeho vnučka Karolína Šťastná. Zbytek týmu ve složení Tereza Lesná, Dominika Bencková a Eliška Kupková (všechny z 9.B) společně s paní učitelkou Mgr. Martinou Talpovou se nahrávání opět účastnily pouze online. Do své audioreportáže zpracovaly pamětníkovo vzpomínání na dětství na Ukrajině a na následnou reemigraci celé rodiny zpět do vlasti a poukázaly tak na fenomén volyňských Čechů.
Mnoho vrstevnatý příběh pana Adriena Sehnala nahrál a do komiksu zpracoval tým sedmáků ve složení Pavel Sýkora, Matěj Jaroš, Ondřej Jupa, Kryštof J. Kubíček a Adam Koukal pod vedením Mgr. Sylvy Lisé.
I přes nesoutěžní charakter projektu všechny žákovské práce hodnotila porota ve složení Alena Kopejtková, Zdenko Maršálek a Marcel Faikis a týmům bylo hodnocení předáno koordinátorkou projektu formou dopisu.
Všem žákům, paním učitelkám i pamětníkům patří poděkování, že v projektu vydrželi, i přes komplikace, které je na této cestě provázely.
Poděkování patří i Městské části Praha-Zbraslav, která projektu zaštiťuje a finančně podporuje.
Foto 1-42 fotograf Lukáš Žentel
Foto 43 Štěpánka Proučilová