- Fotografie 25
- Video 12
- Audio 0
Ve středu 4. dubna 2018 proběhla v aule Waldorfské školy v Příbrami závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů společnosti Post Bellum.
Projekt běžel na školách v Příbrami a Milíně od října loňského roku a finančně jej podpořilo město Příbram, obec Milín a Středočeský kraj. Žáci ze základních škol v Příbrami a Milíně, z Obchodní akademie Příbram a z nižšího stupně osmiletého Gymnázia Příbram představili celkem dvanáct životních příběhů pamětníků. Mezi nimi byly například vzpomínky na druhou světovou válku na Příbramsku, na heydrichiádu na příbramském gymnáziu, na kolektivizaci a na stávku horníků na Uranových dolech Příbram v srpnu 1968. Žáci vyzpovídali také oběť politických procesů z padesátých let 20. století, malíře, jehož rodiče prošli nacistickými koncentračními tábory, pamětníky, jejichž život poznamenala komunistická „výchova“ či věznění rodinných příslušníků v komunistických lágrech, aktivního účastníka stávky na Národní třídě v Praze v roce 1989 nebo muže, který se podílel na stavbě Orlické přehrady. Do projektu se zapojilo celkem 55 žáků pod vedením deseti učitelů ze sedmi škol.
Žáci pamětníky vyzpovídali a z jejich vyprávění sestříhali audio nebo video reportáž. Napsali pamětníkův životopis, pořídili fotografie, navštívili Archiv bezpečnostních složek či Český rozhlas v Praze. Jejich práci posuzovala porota ve složení Stanislava Nováková, pedagožka a zástupkyně ředitele na ZŠ Obecnice, Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea Příbram a Michal Šmíd, vedoucí portálu Paměť národa.
Po pečlivém zhodnocení žákovských výstupů zvolila porota tři nejlepší týmy. Vítězem se stali žáci ze Základní školy Jiráskovy Sady pod vedením pana učitele Jana Lišky, kteří zpracovali životní osudy Vojtěcha Kříže, horníka na Uranových dolech Příbram a pamětníka hornické stávky v roce 1968 v souvislosti se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Druhé místo pro sebe s odstupem jediného bodu získali studenti Obchodní akademie a VOŠ Příbram pod vedením paní učitelky Olgy Strakové. Ti se setkali s paní Ludmilou Fousovou, pamětnicí heydrichiády na příbramském gymnáziu, při které byl gestapem zatčen a následně popraven ředitel Josef Lukeš a žák sexty Antonín Stočes. Na třetím místě se umístili studenti z Gymnázia Příbram pod vedením pana učitele Božetěcha Burdy, kteří zaznamenali životní příběh svého vyučujícího pana Daniela Kříže, který se v roce 1989 aktivně účastnil protestních demonstrací na Národní třídě v Praze.
Poděkování za skvělou práci si nicméně zaslouží všichni žáci a učitelé, kteří se do projektu zapojili a vydrželi v něm celý půlrok. Věřím, že si projekt užili a naučili se něco nového. Za jejich výborný přístup a spolupráci jim všem děkuje koordinátorka projektu v Příbrami Magdaléna Sadravetzová.