- Fotografie 27
- Video 10
- Audio 0
Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od amerických vojáků, jezdit za svým otcem jedenáct let na návštěvy do věznic po celé republice, bezmocně sledovat události v srpnu 1968 nebo s novou nadějí demonstrovat na příbramském náměstí v listopadu 1989? To vše nabídla závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami.
Ve čtvrtek 4. dubna se v aule Waldorfské školy v Příbrami sešli žáci, pamětníci, zástupci města a veřejnost na závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který se v Příbrami konal s podporou města Příbram a Středočeského kraje již podruhé. V letošním roce se zapojilo celkem deset týmů z pěti příbramských škol – ZŠ 28. října, ZŠ Jiráskovy Sady, Waldorfská škola Příbram, Obchodní akademie a Gymnázium Legionářů. Od října loňského roku týmy pod vedením svých učitelů zpracovávaly životní osudy vybraných pamětníků. Žáci se mimo jiné dozvěděli více o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a o následných demonstracích v Příbrami, poslechli si, co za války obnášelo totální nasazení, pamětníci jim přiblížili, jak se žilo rodinám politických vězňů v 50. letech a vzpomínali také na sametovou revoluci v roce 1989. Devět týmů si za svůj hlavní výstup zvolilo audio reportáž se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Jeden tým se odvážně pustil do video reportáže.
Závěrečnou prezentaci moderovala Barbora Kreuzerová, hudební doprovod obstarali hudebníci z Gymnázia Legionářů ve složení Johana Paulová, Matouš Řapek, Jakub Vaníček, Jan Mička a Haru Špindler. Úvodního slova se ujala Věra Holá z příbramského Odboru školství, kultury a sportu a Vendula Müllerová, vedoucí projektu Příběhy našich sousedů. Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Nováková (ZŠ Obecnice), Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice) a Jan Bumba (Český rozhlas). Ti se nakonec jednomyslně shodli na prvních třech místech. Třetí místo obsadil tým z Waldorfské školy s příběhem pana Josefa Soukupa, který byl za minulého režimu perzekvován kvůli své katolické víře. Na druhém místě se umístily žákyně z Gymnázia Legionářů, které si vyslechly životní příběh paní Věry Kopalové, jejíž otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Ceny za první místo si odnesly žákyně z Gymnázia Příbram, které se setkaly s paní Marcelou Míkovou, jejíž otec Bohumil Pešta byl taktéž politickým vězněm. Ceny do projektu poskytlo Město Příbram, Post Bellum, Profimed, Echo 24, Divadlo Minor a Mindok. Práci všech týmů v letošním ročníku Příběhů našich sousedů si můžete prohlédnout na webové stránce projektu www.pribehynasichsousedu.cz
Foto: Barbora Žentelová