- Fotografie 24
- Video 0
- Audio 0
Již posedmé přivítala Příbram závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který letos poprvé probíhal v širším regionu Příbramska s přesahem do Berounska. Nabitý hudební sál Gymnázia Příbram si tak mohl poslechnout životní příběhy šesti zajímavých pamětníků.
Jak těžké je ubránit malé hospodářství před komunistickou kolektivizací? Jak probíhala v Příbrami Sametová revoluce? Jaké to je od mala tvrdě pracovat na velkostatcích a kvůli tomu se neustále stěhovat za prací? Jak důležité je pro Podbrdsko cvočkařské řemeslo, pro malou obec Komárov nejstarší slévárny v Českých zemích a pro Příbram Uranové doly? Odpovědi nabídla závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů Příbramsko.
V pátek 4. dubna 2025 se v hudebním sále Gymnázia Příbram sešli žáci, pamětníci, zástupci Středočeského kraje, jednotlivých obcí a veřejnost na závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který se v Příbrami konal již posedmé, poprvé ale v širším okolí Příbramska. Zapojit se tak mohly i školy, které se projektu účastnily vůbec poprvé. Žáci ze ZŠ Milín pod vedením učitele Tomáše Bílka zpracovali příběh rodáka z Buku u Milína Arnošta Vošahlíka, který jim vyprávěl o tom, jakým způsobem komunisté tlačili na sedláky, aby je donutili ke vstupu do JZD. Žáci ZUŠ Rožmitál pod Třemšínem pod vedením učitele Josefa Pekárka vyzpovídali rodáka z nedalekého Věšína Karla Matějku, který jim přiblížil tradici cvočkařského řemesla, typického pro okolí Rožmitálu, kterému se celá jeho rodina věnovala od 19. století. Žáci ze ZŠ Nový Knín pod vedením učitele Jaroslava Bulanta díky vyprávění jednoho ze zakladatelů Občanského fóra v Příbrami Aleše Steinera nahlédli do revolučních dnů roku 1989. Studenti Gymnázia Příbram pod vedením učitelky Pavly Trantinové se od pamětníka Ludvíka Kolského dozvěděli, co všechno obnášela práce na Uranových dolech a proč se zasadil o vznik hornického spolku Prokop. Žáci ze ZŠ Komárov pod vedením učitele Jiřího Veverky vyzpovídali dědečka jedné z žákyň Oldřicha Šplýchala, který svůj život zasvětil práci v nejstarších slévárnách na území Českých zemí Buzuluk a zasadil se o vznik místního muzea. Studentský tým z Gymnázia Hořovice pod vedením učitele Romana Urbánka vyzpovídal téměř třiadevadesátiletou Annu Novotnou, která jim vyprávěla o konci druhé světové války na severním Plzeňsku a o tvrdé práci na různých velkostatcích.
Tři týmy si za svůj hlavní výstup zvolily audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze, dva týmy se pustily do video reportáže, se kterou jim pomohl kolega střihač z Post Bellum a jeden tým vytvořil animaci v sídle pražské Aeroškoly.
Projekt Příběhy našich sousedů není soutěžní, přesto jsou všechny výstupy pozorně posouzeny odbornou porotou, která dětem předává zpětnou vazbu a tipy na další práci. Historička Muzea Českého krasu v Berouně Jana Marečková a učitelka Zuzana Angelová zhodnotily jak žákovskou práci v průběhu celého projektu, tak i samotné vystoupení jednotlivých týmů na závěrečné prezentaci.
Celým odpolednem provázel moderátor Tomáš Bílek, o skvělou atmosféru se staralo smyčcové kvarteto FidliMidli ve složení Hana Kopecká, Hana Slepičková, Magda Slepičková a Matyáš Paul.
Účast týmů by nebyla možná bez Středočeského kraje, který finančně podpořil týmy z Gymnázia Příbram a Gymnázia Hořovice a obcí Milín, Komárov, Nový Knín a Rožmitál pod Třemšínem, které podpořily týmy ze svých základních a základních uměleckých škol. O ceny a podporu prezentace se postarali sponzoři, kterými letos byli Péče o zuby a tělo Profimed, MINDOK, Kytky od Pepy a nakladatelství Paseka.
Atmosféru prezentace můžete nasát prostřednictvím fotografií Ondřeje Staňka.
Fotografie



(zprava) Hana Slepičková, Magda Slepičková, Matyáš Paul a Hana Kopecká




















