- Fotografie 47
- Video 2
- Audio 0
Dějiny 20. století již potřetí ožily díky žákům ze základních škol na Prostějovsku a Olomoucku v Pevnosti poznání v Olomouci dne 15. května v 16 hodin.
Díky spolupráci s Pevností poznání Olomouc se mohla uskutečnit závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů v těchto důstojných prostorách a žáci tak mohli o životech svých pamětníků vyprávět, recitovat nebo je divadelně ztvárnit.
Moderátor Šimon Švub pozval po zahájení slavnostního odpoledne na pódium ředitele Pevnosti poznání Mgr. Matěje Dostálka a starostu obce Velký Týnec PhDr. Petra Hanušku, Ph.D., aby přivítali publikum, povzbudili žáky a řekli pár slov k významu tohoto projektu.
Poté se žáci zhostili svého nelehkého úkolu zaujmout publikum a porotu životním příběhem svého pamětníka. Hosté se tak mohli přenést do doby válečné, poválečné, ale i do roku 1968, zažít bombardování, radost při osvobozování nebo i pocítit strach před rudými osvoboditeli či se dostat do rukou StB a prožít nekonečnou noc v cele. A takových zajímavých příběhů zde byla řada.
Toto odpoledne plné silných příběhů se uskutečnilo za finanční podpory města Olomouce, Městyse Nezamyslice, obce Kokory, Troubky, Čelechovice na Hané, Němčice nad Hanou, Olšany u Prostějova, Velká Bystřice a Velký Týnec, kteří poskytli současně i odměny pro děti. Vítězné týmy získávají poukazy na zážitkové dopoledne na Fortu Radíkov, vstupenky na zámek v Kroměříži, atlasy zvířat darované ZOO Svatý Kopeček a řadu dalších dárků od měst a obcí, OC Šantovka Olomouc, Muzea Loštických tvarůžek a Fortu Radíkov.
Úkolem dětí bylo představit životní příběh pamětníka veřejnosti a odborné porotě, ve které zasedli reportér ČRo Olomouc Miroslav Kobza, učitelka ČJ a D ze ZŠ prof. V. Vejdovského Olomouc Adéla Kubečková a učitel D ze ZŠ Mozartova Olomouc Adam Svider. Porotci hodnotili nejen vystoupení dětí na závěrečné prezentaci, ale také všechny výstupy, které během půlroční práce dětí vznikly. V Pevnosti poznání nejvíc zaujala prezentace osudů pamětníka formou básně, kterou si připravily žákyně ze ZŠ a MŠ Kokory, a ty si i zaslouženě odnesly první místo. Poutavým způsobem publiku přiblížily chvilky havárie amerického bombardéru v obci Kokory a pováleční atmosféru, kdy tudy prchali němečtí vojáci. Na druhém místě se umístily žákyně ze ZŠ Milady Petřkové Velký Týnec a to díky své uvolněné prezentaci, kdy s šarmem zapojily i samotné publikum do luštění křížovky, kde si všichni přítomní mohli procvičit a ověřit své znalosti čuháckého nářečí. A třetí místo obsadil tým ze ZŠ Troubky s divadelním kouskem ztvárňujícím osudy pana Viktora Janouška.
Slavnostní odpoledne svou hudbou doprovázel hudební soubor Klaribanda pod vedením pana učitele Tomáše Plcha ze ZUŠ Žerotín Olomouc.
Děkujeme nejen za finanční podporu, ale i všem, kteří se na přípravě slavnostního odpoledne podíleli: muzikantům, moderátoru Šimonu Švubovi, všem řečníkům, předávajícím cen a spolupracovníkům z Pevnosti poznání, díky nimž proběhla prezentace v tak přátelské atmosféře!