- Fotografie 35
- Video 0
- Audio 0
Příběhy našich sousedů: Oživení historie v srdci Středního Polabí
Dne 13. března 2025 se v Brandýse nad Labem konala slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, která spojila žáky, učitele a pamětníky z regionu Střední Polabí. Tento projekt dal mladým lidem příležitost propojit osobní příběhy s historickým kontextem a přenést je do současnosti prostřednictvím vzpomínek lidí, kteří prožili klíčové okamžiky české historie.
Do projektu se zapojily školy z celé oblasti: ZŠ Vítezslava Hálka Odolena Voda, ZŠ Líbeznice, ZŠ Na Výsluní, ZŠ Šestajovice, ZŠ Škvorec a ZŠ Zeleneč. Žáci se pustili do zpracování příběhů devíti pamětníků, kteří zažili významné historické okamžiky, od protektorátu až po sametovou revoluci, a jejichž vzpomínky pomohly osvětlit, jak tyto historické události ovlivnily jejich osobní životy.
Závěrečná prezentace byla plná inspirace a pozitivní energie. Po úvodních slovech moderátorky Zdeňky Tiché, která celou akci provázela, se přítomní zaposlouchali do silných příběhů pamětníků, kteří se podělili o své zážitky a zkušenosti z různých historických období.
Mezi příběhy, které zazněly, byl příběh Karla Kuta, pamětníka protektorátu a okupace 1968. Pan Kut vzpomínal na své dětství, které bylo silně ovlivněno přítomností vojenské moci a omezeními, která válka přinesla. Nina Nováková, politička a pedagožka, vyprávěla o těžkém dětství, kdy její babička byla vězněna během 2. světové války, a o její vlastní angažovanosti v politických změnách po roce 1989. Marie Kürhauserová, pamětnice okupace 1968, se podělila o své vzpomínky na protesty a boje za svobodu. Václav Mikoláš, skaut a aktivista, vzpomínal na svou roli při obnově skautingu po okupaci 1968, kdy skautské hnutí začalo znovu ožívat v těžkých podmínkách.
Během prezentace zazněly i příběhy dalších pamětníků. Hana Zázvorková-Bílková, historička a archivářka, a Jiří Nedoma, bývalý starosta Odoleny Vody, vyprávěli o svých zkušenostech z doby po roce 1989, kdy se podíleli na rozvoji obce a přispěli k její modernizaci. Alena Vejvodová, učitelka, sdílela své zkušenosti z období po roce 1968, kdy čelila těžkostem v kariéře po vyloučení z KSČ. Hana Dušková-Zikmundová, pamětnice okupace 1968, podělila veřejnost o své příběhy o životních dilematech a rozhodování mezi emigrací a návratem do Československa. Každý z těchto příběhů ukázal, jak silně politické změny ovlivnily životy jednotlivců a jak je každý z pamětníků dokázal překonat s neuvěřitelnou odvahou a vytrvalostí.
Závěrečná prezentace se konala v přátelské a slavnostní atmosféře, která odrážela význam celého projektu. Po prezentacích žáků následovalo hudební vystoupení, které ještě více umocnilo emoce spojené s touto výjimečnou událostí. Žáci, kteří se na projektu podíleli, byli oceněni za svou kreativitu, úsilí a práci.
Na akci byla přítomná odborná porota, která posoudila zpracovaná díla žáků a jejich prezentace před publikem. Porota, složená z Karly Temrové, pedagožky, Marina Hůrky, historika, a Jany Hanslíkové, novinářky, se podívala na každý tým nejen z hlediska originality a zpracování příběhů, ale i z hlediska prezentace a komunikace s publikem. Porotci se zaměřili na to, jakým způsobem žáci dokázali vyjádřit podstatu příběhů, jak pečlivě přistoupili k výzkumu a jak dokázali zachytit emoce a osobní rozměr historických událostí.
Projekt Příběhy našich sousedů ukázal, jak silné a inspirující mohou být lidské příběhy, které spojují generace. Spojil žáky, učitele a pamětníky a vytvořil prostor pro dialog mezi minulostí a současností.