- Fotografie 1
- Video 0
- Audio 0
Svitavský region v prvním běhu překvapil svou rozmanitostí
Ottendorferův dům v srdci města Svitavy v pondělí 22.dubna ožil hojnou přítomností všech generací. V jeho sále se totiž konala historicky první závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů Svitavského regionu.
Moderátor Ladislav Oujezký, který s Post Bellum spolupracuje jako dokumentarista.
Žáci základních škol ze Svitav, Moravské Třebové, Kunčiny, Jevíčka a Hradce nad Svitavou prezentovali příběhy svých pamětníků a diváci mohli shlédnout celou škálu uměleckých vystoupení. Tým ze ZŠ Palackého Moravská Třebová zprostředkoval příběh paní učitelky Jiřiny Faktorové skrze báseň. Dále diváci vyslechli reportáž od žáků ze ZŠ Felberova Svitavy o Rudolfu Jurkovi a jeho cestě do Švédska, která mu změnila život. Tým ze ZŠ Jevíčko představil nejstarší pamětnici celého běhu, paní Jindřišku Rösslerovou. Na řadu přišla přehlídka krásných výkresů o životě pamětníka Františka Hesse ze ZŠ Kunčina a prezentace pokračovala loutkovým divadlem, které diváky přeneslo přímo do natáčení rozhovoru s panem Karlem Šefrnou. Toto úchvatné ztvárnění divákům připravili žáci ze ZŠ T.G. Masaryka. Publikum nestačilo ani vydechnout a na pódiu se poskládal tým ze ZŠ Hradec nad Svitavou i se svým osobním harmonikářem. Společně zpívali píseň Kladno, ty černé Kladno, kterou složil otec pamětníka Zdeňka Tydrycha.
Prezentaci zakončil tým ze ZŠ U Kostela Moravská Třebová se svým video příběhem doplněným o živé zvukové efekty.
Práci dětí ocenila porota, kde usedl novinář Radek Latislav, historička Monika Němcová a pedagog svitavského gymnázia Vladimír Velešík.
Velké díky patří obcím a základním školám ze Svitav, Moravské Třebové, Hradce nad Svitavou, Jevíčka a Kunčiny, kteří projekt financovali.
Dále žáky potěšil voucher na skupinovou únikovou hru od společnosti Get out Fun.
Celé odpoledne bylo báječné a už teď vyhlížíme, co přinese další běh z tohoto historicky bohatého regionu!