- Fotografie 27
- Video 0
- Audio 0
Závěrečná prezentace pamětnického projektu Příběhy našich sousedů již podruhé zaplnila kinosál Střední průmyslové školy v Táboře
Ve čtvrtek 6.6.2019 se v kinosále Střední průmyslové školy v Táboře již podruhé sešlo netradiční publikum. Žáci a studenti základních škol a gymnázií z Táborska představili svým příbuzným, spolužákům, zástupcům zapojených měst, učitelům i širší veřejnosti příběhy osmi místních pamětníků důležitých událostí 20. století.
Do projektu se letos zapojilo bezmála třicet dětí ze šesti škol z Tábora, Veselí nad Lužnicí a Plané nad Lužnicí – ZŠ Zborovská, ZŠ Bernarda Bolzana, ZŠ Planá nad Lužnicí, ZŠ Veselí nad Lužnicí Čs. armády, Táborské soukromé gymnázium a Gymnázium Pierra de Coubertina. Samotným prezentacím předcházela půlroční práce žáků – mladých dokumentaristů, kteří se vypravili za pamětníky ze svého okolí a nahráli jejich životní příběh, ze kterého zpracovali reportáž. Publikum tak mělo možnost zhlédnout čtyři video reportáže, tři rozhlasové reportáže a jeden komiks. Všechny týmy k tomu ještě přidaly tříminutovou prezentaci, kde měly možnost pamětníka ještě blíže představit. Nutno podotknout, že letos děti svůj čas využily opravdu poutavě a zábavně. Kinosálem se tak zaslouženě několikrát ozval potlesk, který přehlušil i bouřku, která během prezentace duněla za okny.
Jako první vystoupili studenti z Táborského soukromého gymnázia, kteří zahráli vtipnou scénku z LOH 1972 v Mnichově, které se zúčastnil vodní slalomář Zdeněk Měšťan se svým bratrem. Poté je vystřídali žáci ze ZŠ Bernarda Bolzana, aby vyzdvihli roli jejich pamětníka Otty Wagnera ve skautingu na Táborsku. Své vystoupení završili dojemně – panu Wagnerovi zazpívali k jeho životnímu jubileu. Během prezentace druhého týmu z Táborského soukromého gymnázia se celý sál přenesl do Los Angeles na oscarový ceremoniál. Pamětnicí totiž byla Růžena Černá, vdova po nositeli filmového Oscara za Amadea, která studentům sošku pro tuto příležitost zapůjčila. Seminář na téma „Příběh Otty Rinkeho“ přednesli studenti z Gymnázia Pierra de Coubertina, aby diváky seznámili s poutavým osudem táborského rodáka, jehož otec byl německý policista sloužící za protektorátu v Táboře. Pak již na pódium napochodovala vojenská jednotka složená ze žáků ZŠ Zborovská, a stylově tak představila svou pamětnici mjr. Elišku Bočkovou. Žákyně ze ZŠ Veselí nad Lužnicí navázaly na svou rozhlasovou reportáž a povyprávěly o osudech majitelů mlýna Krkavec, jehož třetí generaci představuje Vladimír Pech. Žáci ze ZŠ Planá nad Lužnicí své vystoupení pojali netradičně, když zahráli pohádku o vodníkovi, která byla napsána jako dárek pro manželku jejich pamětníka Karla Růžičky. Večer završily studentky Gymnázia Pierra de Coubertina, které sehrály několik scének vysvětlujících vřelý vztah herce Jana Potměšila k Lomu u Tábora.
Odborná porota ve složení Jitka Vandrovcová (historička), Josef Makoč (učitel) a Martin Donát (redaktor ČT) vyhodnotila jako nejlepší tým z Gymnázia Pierra de Coubertina zejména za vynikající komiksové zpracování příběhu Otty Rinkeho. Tento tým potěšil své spolužáky, protože pro ně vyhrál hlavní cenu, a to zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“. Druhé místo získaly za výborné historické zpracování osudů mlynářské rodiny Pechů žákyně ze ZŠ Veselí nad Lužnicí Čs. armády. Originálně pojatá prezentace v uniformách nakonec vynesla na 3. místo tým ze ZŠ Zborovská. Ceny vítězům předávali místostarostka Tábora Michaela Petrová, starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek a starosta Tábora Štěpán Pavlík.
Všechny týmy odvedly velký kus práce. Vítězové jsou nakonec všichni. Díky mladým dokumentaristům totiž budou příběhy pamětníků uchovány v online archivu Pamět národa, který vytváří a spravuje organizace Post Bellum. Reportáže i všechny ostatní výstupy žákovských týmů si můžete prohlédnout na webu Příběhy našich sousedů zde.