- Fotografie 11
- Video 0
- Audio 0
Letos žáci a studenti turnovských škol objevili a zpracovali dalších sedm příběhů místních pamětníků. Na slavnostní prezentaci 21. května se do sálu SUPŠ a VOŠ přišlo podívat kolem stovky diváků. Byla mimochodem i součástí Majálesu.
Prvenství získali žáci ze ZŠ Žižkova pod vedením Mgr. Aleny Šritrové za zpracování příběhu skautky, paní Hany Šimonové. Vyprávěla jim své vzpomínky na to, jak jejich rodina schovávala po heydrichiádě hledané členy protifašistického odboje, jak zatklo jejího otce gestapo. Vyprávěla o otcově osobní dohodě s K. H. Frankem, díky které zachránil Rovensko pod Troskami před vyhlazením. Po válce byla celá rodina pronásledována komunistickým režimem. Druhé místo získaly žákyně ze ZŠ Skálova, vedené Mgr. Jitkou Koreňovou, s příběhem pana Miroslava Flanderky. Dozvěděly se o zatčení učitelů po okupaci v roce 1939, o tom jak jeho otec zachránil tři chlapce před totálním nasazením, o konfiskaci rodinného obchodu s pražírnou a pozdějším nátlaku KSČ.
Jitka Koreňová vedla i další tým děvčat, která zpovídala paní Květoslavu Wodzikovou, dceru významného továrníka Josefa Bartoně, který zemřel už v roce 1947. Zůstaly jen se sestrou, matkou a babičkou. Plán studia medicíny v USA jí překazil únor 1948. Továrnu znárodnili hned a doma je hlídaly milice.
Do Paměti národa přispěly i dva týmy z Gymnázia Jana Palacha, které vedla Mgr. Lenka Myslivcová. Chlapci z tercie velice zdařile zpracovali příběh pplk. Františka Sedláčka. Vyprávěl jim o svém štěstí s maturitní komisí a o tom jak na vojně za něj velitel podepsal souhlas s rozsudkem smrti Rudolfa Slánského. Jako skaut nemohl pan Sedláček vstoupit do KSČ, a proto byl v roce 1958 vyhozen z armády. Svému přesvědčení obětoval povolání pilota. Dívky z kvarty se dozvěděly, že pan Dalibor Sehnoutka byl oblíbený učitel francouzštiny a latiny na Střední zemědělské v Turnově, se svými žáky hrál fotbal a založili kapelu. Invaze vojsk v roce 1968, proti které otevřeně vystoupil, a účast na pohřbu Jana Palacha ho stály místo učitele. Nesměl pracovat jako pedagog a nedostal žádné zaměstnání v celém okrese Semily. Nejstarší pamětnicí letos byla paní Věra Skrbková (93 let). Vyprávěla o svém otci ruském legionáři Antonínu Špikovi, živě vzpomínala na strach, hlad, nedůvěru za 2. světové války, a poválečnou proměnu společnosti. Povídali si s ní žáci ze ZŠ Žižkova, které vedla Mgr. Zuzana Mrázová. Poté, co se hosté rozešli, vystoupil na turnovském Majálesu Ondřej Pavlata z výše zmíněného týmu, aby se podělil o své dojmy z projektu a pustil divákům rozhlasovou reportáž zachycující příběh právě Věry Skrbkové.
Pro porotu ve složení: Mgr. Alžběta Kulíšková, historička z Muzea Českého ráje, Mgr. Hana Brichová, učitelka ze ZŠ 28. října a Mgr. Zdeňka Štrauchová, mluvčí MÚ Turnov bylo, stejně jako loni, velice obtížné vybrat dvě vítězná zpracování. Práce všech sedmi týmů, včetně prezentací, byly vyrovnané. Všechny rozhlasové reportáže, video a komiks si můžete pustit či prohlédnut na https://www.pribehynasichsousedu.cz/turnov/turnov-2018-2019/